Odznaka Pszociel Śląskiej Godki
XVIII Zeflug Pszocieli Ślonski Fraszki i Rymowanki PDF Drukuj Email

 

XVIII Zeflug Pszocieli Ślonski Fraszki i Rymowanki

 

 

Po raz osiemnasty spotkali się miłośnicy śląski godki aby nagrodzić twórców i społeczników działających na rzec kultury śląskiej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzący spotkanie Bronisław Wątroba powitał wszystkich uczestników po czym przystąpiono do wręczenia nagród i dyplomów.Społeczników działający bezinteresownie w środowiskach lokalnych na rzec kultury i oświaty nagrodzono "notgeldem śląskim". Laureatów wyłoniono w głosowaniu internetowy na portalu społecznościowym Nasza Klasa.

Internauci nagrodzili:Anna Szulc,Jadwiga Bohla,Leokadia Gawenda,Justyna Galeja,Janusz Muzyczyszyn.

Była okazja uhonorować brązową odznaka "Pszociela Ślaski Godki"Panią Anne Krzysteczko vic prezydent miasta Ruda Śląska,która aktywnie wspierająca wszelkie inicjatywy promujące śląską godkę.

Goście w miłej atmosferze dyskutowali o naszej śląskiej godce i kulturze.

Zdjęcia Tadeusza Czrniawskiego tutaj

 
Dzien języka ojczystego PDF Drukuj Email

 

Finał konkursu recytatorskiego

 

Po raz piąty Gimnazjum nr. 5 i nasze koło w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowało konkurs recytatorski po śląsku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Relacja Śląskiej Telewizji Miejskiej kliknij tutaj


 
Literacko po naszemu PDF Drukuj Email

 

Dom Śląski Zaprasza

 

Zapraszamy zainteresowanych na spotkanie ze śląską fraszką, które poprowadzi członek halembskiego Koła Związku Górnośląskiego – Bronisław Wątroba. Prezentowane będą śląskie fraszki i humorystyczne wiersze publikowane w różnorodnych tomikach poetyckich.

Tref ze ślōnskōm fraszkōm” zainauguruje cykl spotkań w Domu Śląskim nazwany roboczo „Literacko po naszymu”. Spotkania te będą miały w dużej mierze charakter spotkań autorskich, zapraszamy więc do współpracy autorów którzy wnieśli już pewien wkład w rozwój śląskiej literatury etnicznej, jak też i tych twórców którzy są laureatami konkursów literackich, wpływających znacząco na rozwój naszego etnolektu.

Dom Śląski Związku Górnośląskiego – Katowice, ul. Stalmacha 17 – 28.10.2014, godz.16.30 

 
Społeczny Rzecznik Etniczności Śląskiej PDF Drukuj Email

 

Społeczny Rzecznik Etniczności Śląskiej

 

Na VIII Marsz Autonomii, w którym uczestniczyli nie tylko członkowie Ruchu Autonomii Śląska ale także innych stowarzyszeń skupionych w Radzie Górnośląskiej w tym i Związku Górnośląskiego. Na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach przed pomnikiem Wojciecha Korfantego ogłoszono fakt zebrania 124 tys. podpisów pod projektem obywatelskim nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Nasz członek koła Bronisław Wątroba jest pomysłodawcą powołania w instytucjach samorządowych Społecznego Rzecznika Etniczności Śląskiej.

 

Treść w znaczniku więcej


 

 
Dzien języka ojczystego PDF Drukuj Email

Konkurs recytatorski

 

Po raz czwarty Gimnazjum nr. 5 i nasze koło w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowało konkurs recytatorski po śląsku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.Do konkursu zgłosiło się 16 uczestników a rozpoczął się krótkim regionalnym przedstawieniem do tekstu Mariana Makuli dzieci zz Miejskiego Przedszkola nr.30 ,przygotowane przez wychowawczynię Małgorzatę Kusber.

Zwycięzcami konkursu w kategorii gimnazjalistów zostali:Martyna Świerc,Katarzyna Kitel i Patrycja Bury.

Tradycyjnie na zakończenie wręczane są odznaki brązowe "Pszociela Śląski Godki" zasłużonym nauczycielom w krzewieniu języka śląskiego. Nagrodzono: Annę Maciuga, Sabine Bonczek i Patrycję Pawera, a odznaki wręczali Weronika Szołtysek i Bronisław Wątroba.

Zdjęcia Adama Podgórski kliknij tutaj

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 5