Odznaka Pszociel Śląskiej Godki
Literacko po naszemu PDF Drukuj Email

 

Dom Śląski Zaprasza

 

Zapraszamy zainteresowanych na spotkanie ze śląską fraszką, które poprowadzi członek halembskiego Koła Związku Górnośląskiego – Bronisław Wątroba. Prezentowane będą śląskie fraszki i humorystyczne wiersze publikowane w różnorodnych tomikach poetyckich.

Tref ze ślōnskōm fraszkōm” zainauguruje cykl spotkań w Domu Śląskim nazwany roboczo „Literacko po naszymu”. Spotkania te będą miały w dużej mierze charakter spotkań autorskich, zapraszamy więc do współpracy autorów którzy wnieśli już pewien wkład w rozwój śląskiej literatury etnicznej, jak też i tych twórców którzy są laureatami konkursów literackich, wpływających znacząco na rozwój naszego etnolektu.

Dom Śląski Związku Górnośląskiego – Katowice, ul. Stalmacha 17 – 28.10.2014, godz.16.30 

 
Społeczny Rzecznik Etniczności Śląskiej PDF Drukuj Email

 

Społeczny Rzecznik Etniczności Śląskiej

 

Na VIII Marsz Autonomii, w którym uczestniczyli nie tylko członkowie Ruchu Autonomii Śląska ale także innych stowarzyszeń skupionych w Radzie Górnośląskiej w tym i Związku Górnośląskiego. Na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach przed pomnikiem Wojciecha Korfantego ogłoszono fakt zebrania 124 tys. podpisów pod projektem obywatelskim nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Nasz członek koła Bronisław Wątroba jest pomysłodawcą powołania w instytucjach samorządowych Społecznego Rzecznika Etniczności Śląskiej.

 

Treść w znaczniku więcej


 

 
Dzien języka ojczystego PDF Drukuj Email

Konkurs recytatorski

 

Po raz czwarty Gimnazjum nr. 5 i nasze koło w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowało konkurs recytatorski po śląsku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.Do konkursu zgłosiło się 16 uczestników a rozpoczął się krótkim regionalnym przedstawieniem do tekstu Mariana Makuli dzieci zz Miejskiego Przedszkola nr.30 ,przygotowane przez wychowawczynię Małgorzatę Kusber.

Zwycięzcami konkursu w kategorii gimnazjalistów zostali:Martyna Świerc,Katarzyna Kitel i Patrycja Bury.

Tradycyjnie na zakończenie wręczane są odznaki brązowe "Pszociela Śląski Godki" zasłużonym nauczycielom w krzewieniu języka śląskiego. Nagrodzono: Annę Maciuga, Sabine Bonczek i Patrycję Pawera, a odznaki wręczali Weronika Szołtysek i Bronisław Wątroba.

Zdjęcia Adama Podgórski kliknij tutaj

 
Srebrno odznaka PŚG PDF Drukuj Email

 

Srebrno odznaka Pszociela Śląski godki

dla Krystiana Gałuszki

Podczas podsumowania IX Regionalnego Konkursu Poetyckiego po Śląsku im.ks.Norberta Bonczyka srebrna odznakę Krystianowi Gałuszka wręczyli Norbert Klosa i Bronisław Wątroba.

Relacja Adama Podgórskiego kliknij tutaj

Zdjęcia Bronisława Wątroby kliknij tutaj


 
III Edycja Konkursu NAPISZMY TO PO NASZYMU PDF Drukuj Email

Pszociel Śląski Godki

w Mikołowie

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbył się III Edycja Konkursu "NAPISZ TO PO NASZEMU". Laureatami konkursu zostali:1-miejsce Maria Tyman z Łazisk Górnych,II - miejsce Regina Sobik z Jankowic,III-miejsce Elżbieta Czardybon - Mikołowa. Podczas uroczystej gali prezes koła Związku Górnośląskiego w Mikołowie Pani Urszula Wieczorek - Pająk oraz Pan Bronisław Wątroba wręczyli brązowe odznaki "Pszociela Śląski Godki" Panu Jerzy Ciurlok, Markowi Balcer i Jerzemu Strzeja.

Uroczystości zakończył koncert śląskich melodii w wykonaniu orkiestry dętej z KWK.Krupiński.

Wywiad z Marią Tyman kliknij tutaj

Relacja z gali Reginy Sobik kliknij tutaj

Zdjęcia Bronisława Wątroby kliknij tutaj

 


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 5