Tym którzy dbają o to by nasza śląska mowa nie zaginęła, twórcom śląskiej literatury, popularyzatorom i jej nosicielom w regionie, jak też w szerokim świecie, może być nadana odznaka „Miłośnika Śląskiej Mowy”.
Odznaka wykonana jest na wzór emblematu plebiscytu „Miłośnik Śląskiej Mowy”, który po raz pierwszy w historii odbył się w 2009 roku i którego laureaci tworzą nieformalne ciało doradcze – „Kapitułę”.
Odznaka nadawana jest w trzech stopniach:
-brązowym
-srebrnym
-złotym
Osoba nagrodzona już odznaką brązową może dostać odznakę srebrną nie wcześniej niż po dwóch latach.
Osoba dysponująca już odznaką brązową i srebrną nie wcześniej niż po trzech latach może dostać odznakę złotą.
Odznaki nadawane będą w gminach śląskich, w których nadzorować nadaniami będą Koła Związku Górnośląskiego, a tam gdzie ich nie ma, jakieś instytucje albo stowarzyszenia w uzgodnieniu z Kołem Z.G Halemba i przy współpracy z „Kapitułą” plebiscytu „Miłośnik Śląskiej Mowy”,jak też przy zachowaniu poszanowania praw autorskich.
Corocznie liczba nadań w gminie zależeć będzie od liczby jej mieszkańców i nie może być większa niż:
1 odznaka brązowa na 10 000 mieszkańców (zawsze przy zaokrąglaniu w górę)
1 odznaka srebrna na 30 000 mieszkańców (zawsze przy zaokrąglaniu w górę)
1 odznaka złota na 60 000 mieszkańców (zawsze przy zaokrąglaniu w górę)
Wyjątkiem od powyższych zasad jest gmina Ruda Śląska (jako miejsce ustanowienia odznaki), gdzie roczna ilość nadań może być wyższa, jednak nie więcej niż dwukrotnie.
Tylko w tej gminie mogą być uwzględniane wnioski o nadanie odznaki osobom które nie są, ani też nie były mieszkańcami tej miejscowości ( w pierwszej kolejności tyczyć się to będzie finalistów plebiscytu „Miłośnik Śląskiej Mowy”.
Wnioski o nadanie odznaki winny być dostępne publicznie i dobrze umotywowane, tak aby było wiadomo za co dana osoba tę odznakę dostała. Z uwagi na ochronę danych osobowych osoba którą chce się nominować powinna o tym wiedzieć i się na to zgodzić. Z niezbędnych danych trzeba podać imię i nazwisko, miejsce zamieszkania (gmina) albo urodzenia (w przypadku gdy dana osoba już nie mieszka w danej gminie).
W Rudzie Śląskiej, w przypadku wniosku o nadanie odznaki komuś kto nie jest, ani też nie był mieszkańcem tej miejscowości należy podać przynajmniej miejscowość w której aktualnie mieszka.
Za weryfikację wniosków odpowiada instytucja albo stowarzyszenie które zarządzać tym będzie w danej gminie, choć powinny być też uwzględniane uwagi przedstawicieli „Kapituły” plebiscytu „Miłośnik Śląskiej Mowy”.
Nadanie odznak powinno odbywać się w sposób uroczysty, przy okazji różnych imprez lokalnych. Odznace zawsze powinien towarzyszyć dyplom, którego wzór może być w każdej gminie inny. Dyplom taki zawsze jednak ma być podpisany przez przedstawiciela instytucji lub stowarzyszenia nadzorującego nadaniami w danej gminie, jak też przedstawiciela Kapituły plebiscytu „Miłośnik Śląskiej Mowy” i powinien mieć numer nadania.
Formularz zgłoszenia do odznaki
|