Odznaka Pszociel Śląskiej Godki
Czwarta rocznica śląskiego forum N-K PDF Drukuj Email

Z okazji czwartej rocznicy śląskiego forum na Naszej Klasie, które promowało śląską godkę ,historię, kulturę i sportu, spotkali się Wiśniowym Sadzie aktywni uczestnicy i moderatorzy. Organizowano konkursy śląskiej fraszki i rymowanki oraz konkurs "Nagrodzony notgeldem śląskim".Jak zwykle toczyli ciekawe dyskusje o  śląskiej kulturze i jej twórcach.Dostrzegli wzrost zainteresowania tematykom śląska i aktywne uczestnictwo w imprezach i konkursach.

Spotkanie było okazją do wręczenia brązowych odznak "Pszociela Śląskiej Godki". Uhonorowano  odznakami Małgorzatę Urbańczyk i Grażynę Kisielewicz.Gratulujemy nagrodzonym.

Link do galerii Adama Podgórskiego

https://picasaweb.google.com/118282640143805274037/CzwartoRocznicaForumNK02?authuser=0&feat=directlink

 

https://picasaweb.google.com/118282640143805274037/CzwartoRocznicaForumNK?authuser=0&feat=directlink

 
XI Zeflug Śląskil Fraszki i Rymowanki PDF Drukuj Email

Tradycyjnie  w Wiśniowym Sadzie dnia 14 listopada spotkali się miłośnicy śląskiej godki. Na portalu społecznościowym N-K odbyło się głosowanie na najlepszą fraszkę po śląsku. Laureatów IV edycji Sowzdrzoła Konkursu Fraszki Śląskiej uhonorowano dyplomami a w kolejności miejsc nagrodzono:Bernarda Śmigały,Urszuli Ośliislok ,Barbara Politaj,Jadwiga Bohla,Urszula Pilna.

Brązowymi odznakami Pszociela Śląski Godki uhonorowano:Małgorzatę Urbańczyk,Marię Kostrzewa,Tadeusza Czerniawskiego oraz Rafała Janowskiego. Po czym nagrodzeni prezentowali swoją twórczość ,którą przyjęto gorącymi brawami.Jak zwykle dyskutowano o kulturze śląskiej .Marian Makula wspomniał iż po wypaczonym wywiadzie w Dzienniku Zachodnim Urząd Miasta w Łaziskach wycofał swoje poparcie dla Teatru Górnośląskiego.Ale jest zdeterminowany i powoła Fundację która umożliwi działalność teatru.

Rodzina atmosfera gości i ich liczny udział świadczy iż śląsko godka ma się dobrze.

Linki do galerii

https://picasaweb.google.com/118282640143805274037/WisniowySad141111r?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOqhrKv3i7Tu7QE&feat=directlink

http://www.youtube.com/watch?v=l_yaKFk5kCY

 

 
Spotkanie miłośników Śląski Godki PDF Drukuj Email

X Zeflug Śląski Fraszki i Rymowanki w Wiśniowym Sadzie

Po raz dziesiąty spotkali się miłośnicy śląski godki aby nagrodzić twórców i społeczników działających na rzec kultury śląskiej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

 

Prowadzący spotkanie Bronisław Wątroba powitał wszystkich uczestników po czym przystąpiono do wręczenia nagród i dyplomów.

 
II Dzień Śląski Godki PDF Drukuj Email

 

Przypadający 21 lutego międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej był okazją do zorganizowania II Dni Śląski Godki w Rudzie Śląskiej.Nasze koło wspólnie z Gimnazjum nr.5 z tej okazji zorganizowało konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Halemby,Goduli i Orzegowa.

Konkurs recytatorski zaszczycili swoją obecnością:viceprezydet miasta Jacek Morek,zastępca przewodniczącego Rady Miasta Zbigniew Domżalski,radni przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych.

Konkurs poprowadziła Patrycja Pawera a poprzedziła go prelekcja Sabiny Bonczek-Nowak na temat znaczenia i rangi języków ojczystych i regionalnych.W konkursie uczestniczyło 11 recytatorów.Jury w składzie:Krystian Gałuszka,ks.Jan Małysek,Jan Wyżgoł i Norbert Klosa przyznało pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych Natalii Wieczorek z Szkoły Podstawowej nr.25 za recytację wiersza Krzysztofa Kokota "Kołoc ślonski".W kategori gimnazjalistów zwyciężył Rafał Ziomek z Gimnazjum nr.9,który zaprezentował wiersz Jolanty Pączkowskiej "Oma Hyjdla"

Podczas obrad jury uczniowie Gimnazjum nr.8 zaprezentowało przedstawienie teatralne według tekstu Kazimierza Szymeczko,pt."Straszliwa łopowieść o czornym gumioku na hasioku"Ślązak Roku 2007 rudzianin Norbert Klosa przedstawił poemat"Góra Chełmska"autorstwa ks.Norberta Bończyka.

Konkurs był okazją do uhonorowania brązową odznaką "Pszociel Ślonski Godki"nauczycieli zaangażowanych w utrwaleniu i przywracaniu śląski godki.Odznaki i dyplomy otrzymały:Teresa Mzyk,Anna Czarnecka,Weronika Gorka i Renata Janus a wręczały Weronika Szołtysek i Jolanta Wrana.

Nagrody dla laureatów i wszystkich uczestników ufundowali:Pro Loquela Silesian-Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Róża Krzyścik, Eugeniusz Marszałek,Bronisław Wątroba i Aleksander Wrana.

Dziękujemy uczniom Gimnazjum nr.8 za świetne przedstawienie teatralne.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy a Dyrekcji Gimnazjum i dyr.Bronisławowi Wilk dziękujemy za świetną organizację konkursu.

 
Pszociel Śląski Godki wydarzeniem 2010roku PDF Drukuj Email

Na portalu rudaslaska.naszemiasto.pl/ głosowano na wydarzenie roku 2010 w Rudzie Śląskiej. Pierwsze wręczenie odznaki "Pszociel Śląski Godki" uzyskało największą liczbę głosów .Mniejszą zainteresowanie wzbudziła porażka Prezydenta Andrzeja Stania i zwycięstwo Pani Grażyny Dziedzic w wyborach samorządowych oraz rudzki rynek(przebudowa placu Jana Pawła II).Odznaka została ustanowiona przez nasze koło i jest wręczana osobom zasłużonym w popularyzacji mowy i literatury śląskiej.Brązowe odznaki w 2010 roku wręczono 30 osobom.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 5