Uroczystości upamiętnienia ofiar wojen i represji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 14 lutego 2010 14:31

Związek Górnośląski koło Halemba oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska są organizatorami uroczystości upamiętnienia mieszkańców Halemby ofiar wojen i represji w XX wieku. Uroczystości odbyły się 25 października 2008r. na cmentarzu komunalnym w Rudzie Śląskiej, gdzie Prezydent Miasta Pan Andrzej Stania dokonał uroczystego odsłonięci tablicy pamięci. Poświęcenia tablicy pamięci dokonał ks. proboszcz Bernard Drozd.

Uczestnicy uroczystym przemarszem z udziałem orkiestry górniczej, pocztów sztandarowych, mieszkańców, młodzieży i gości udali się do kościoła na mszę świętą w intencji ofiar. W kazaniu ks. prof. Jan Górecki powiedział, iż totalitaryzmy i odrzucenie Boga było powodem wszelakiego zła w XX wieku.

Po mszy świętej organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników uroczystości do Szkoły Podstawowej nr 24 na prelekcje poświęconą ofiarom wojen i represji w XX wieku. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej prezes koła Adam Wieczorek przypomniał, iż prace nad tablicą trwały kilka lat. Inicjatorami byli śp. proboszcz senior Alojzy Brzezina, Stanisław Kiermes, Eugeniusz Marszałek, Antoni Ratka oraz mieszkańcy Halemby. Na tablicy znajdują się nazwiska 283 żołnierzy I i II wojny światowej, ofiar okupacji II wojny światowej, deportacji do ZSRR w 1945r, żołnierzy podziemia, policjantów, którzy zginęli w Katyniu w 1940r, stanu wojennego i ofiar 28 stycznia 1945r. w Halembie.

Referaty wygłosili Eugeniusz Marszałek, Antoni Ratka, Stanisław Kiermes oraz poseł PE Jan Olbrycht. Pan E. Marszałek przedstawił tło historyczne i miejsca tragedii wydarzeń. Pan A. Ratka w konkluzji swojego wystąpienia przypomniał apel z konferencji odbytej w styczniu br. o uczenie ofiar tragedii 28 stycznia 1945r., który teraz został spełniony. Pan S. Kiermes jako bezpośredni uczestnik stanu wojennego mówił o Joachimie Gnida, który był ofiarą tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek. Podkreślił wielką rolę kościoła i duchowieństwa w okresie Solidarności i stanu wojennego. Pan poseł PE Jan Olbrycht dobitnie podkreślił, iż Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej aby coś dostać ,ale ją tworzyć, tym samym mieć wpływ na jej istnienie. Aktywne uczestnictwo w strukturach Unii Europejskiej można uchronić Europę od wojen, a pokój to najwyższe dobro, które należy chronić.

Na zakończenie Prezes Koła podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości, a szczególnie Panu Stanisławowi Kiermesowi i Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 24.

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 22:33
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 8