Dar do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 07 czerwca 2013 20:31

W Gdańsku miało miejsce spotkanie Stanisława Kiermesa i Alfreda Gilner z górnikami kop.Brzeszcze,którym pokazano zdjęcie monstrancji z węgla,którą wykonał Henryk Horzombek i miała się stać darem Solidarności górniczej z Halemby dla Jana Pawła II a wręczona w 1987 roku podczas wizyty w Polsce.Dar ten ostatecznie nie został wręczony na skutek działań Służb Bezpieczeństwa,która bardzo skutecznie pilnowała pomysłodawcę Stanisława Kiermesa.Obecnie monstrancja jest w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.Po pewnym czasie górnicy z kop.Brzeszcze nawiązali kontakt z Stanisławem Kiermesem i  wysili z inicjatywą wykonania kopi monstrancji i przekazaniu jej jako dar do Muzeum Jana Pawła II,które będzie się mieściło w kopule Świątyni Opaczności Bożej w Warszawie.Po uzyskaniu zgody Henryka Horzombka kopia została wykonana w kop.Brzeszcze.

Tegoroczne święto Bożego Ciała było doskonałą okazją do przekazaniu daru.Delegacja górników z Halemby i Brzeszcza wspólnie udała się do Wilanowa a monstrancję wręczali Prezes Kompani Węglowej Pani Joanna Strzelec-Łobodzińska,Jan Parcer(kop.Brzeszcze),Marian Mazur(kop.Halemba) i Stanisław Kiermes.Tym sposobem symbolicznie zrealizowano dar dla Jana Pawła II.

Zdjęcia Sylwestra Pilicha i Alfreda Gilnera -kliknij tutaj

Film o monstrancji

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 02 lipca 2013 13:08
 
Industriada 2013 w Rudzie Śląskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 03 czerwca 2013 19:18

 

W dniu 8 czerwca "Industriada 2013",czyli tradycyjne święto zabytków techniki,która umożliwia poznanie i zwiedzanie naszych zabytków technik w śląskiej aglomeracji.A mamy się czym pochwalić i pokazać.W naszym mieście również będziemy świętować,między innymi na Ficynusie i szybie Mikołaj.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/972147_545681565474995_1652820897_n.jpg

 

Więcej informacji o Industriadzi na stronie www.industriada.pl

 

Industradia 2013 -Zaproszenie

 

 

Poprawiony: niedziela, 08 czerwca 2014 14:27
 
VI Metropolitalne Święto Rodziny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 19 maja 2013 20:31

Od 18 maja trwa

 

VI Metropolitalne Święto Rodziny


Zobacz plakat

 

Poprawiony: niedziela, 19 maja 2013 21:45
 
I Parada Korfantego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 21 kwietnia 2013 19:18

W Katowicach dnia 20 kwietnia odbyła się I Parada Korfantego z udziałem kilku set osób.Poprzedziła ją msza w Katedrze Chrystusa Króla w intencji Wojciecha Korfantego i wszystkich Górnoślązaków.Podczas uroczystej sesji radni sejmiku śląskiego uchwalili uchwałę upamiętniającą Wojciech Korfantego oraz odsłonięto jego portret.

Relacja TV

Zdjęcia Koła Piekary Śląskie

Zdjęcia Tadeusz Czarniawski

Zdjęcia Bractwo Pielgrzymkowe

 

Poprawiony: środa, 01 maja 2013 13:50
 
Parada Korfantego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 15 kwietnia 2013 21:03

 

Parada Korfantego 2013 rok

20 kwietnia

 

10.00 – złożenie kwiatów na grobie W. Korfantego.

10.30 – Uroczysta Sesja w Sali Sejmu Śląskiego (Organizator – Sejmik        Województwa Śląskiego).

12.00 - Msza Święta w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Wojciecha Korfantego, jego rodziny, Powstańców Śląskich oraz wszystkich mieszkańców Górnego Śląska (organizator – Związek Górnośląski).

Pomysłodawca: Kazimierz Kutz, wyraził zgodę na realizację tego pomysłu przez Związek Górnośląski.

Patroni „Parady Korfantego”: prof. Jerzy Buzek, Marszałek Województwa Śląskiego – Mirosław Sekuła, Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk, Prezydenta Katowic – Piotr Uszok.

Zaproszeni do „Parady Korfantego”: Górnicze Orkiestry Dęte, Zespoły Regionalne w strojach regionalnych, Poczty Sztandarowe Związku Górnośląskiego, szkół, których patronem jest W. Korfanty, przedstawiciele Miast i Gmin, Kompania Wojska Polskiego (Policji), członkowie Związku Górnośląskiego szczególnie w strojach regionalnych, mieszkańcy Regionu w tym Prezydenci Miast.


Przebieg „Parady”


Po Mszy Św. wymarsz z Katedry ok. 13.00 - poczty sztandarowe, zaproszeni goście, orkiestry dęte, a między orkiestrami dętymi mieszkańcy regionu - wyruszają w niewielkich odstępach trasą Parady pod Pomnik Wojciecha Korfantego. Trasa "Parady": wymarsz spod Katedry od skrzyżowania ulic Wita Stwosza z Powstańców Śląskich - ulicą Powstańców Śląskich do ul. Francuskiej, następnie ulicą Francuską do ulicy Jagiellońskiej i ulicą Jagiellońską do Placu Sejmu Śląskiego.


Zakończenie Parady pod Pomnikiem Wojciecha Korfantego z przemówieniami zaproszonych gości.Patroni medialni: TVP3, TV Silesia, TV Sfera, Radio Katowice, Radio eM, Radio Piekary, Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny.Prezes Związku Górnośląskiego

Andrzej Stania


Uroczystości towarzyszące Paradzie Korfantego

Poprawiony: środa, 17 kwietnia 2013 19:09
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 7