LOT 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 08 lipca 2015 21:32

 

Letni Ogród Teatralny

 

Propozycja na lato w mieście

 

Wodewil Zolyty

 

 

 

Wodewil w dwu aktach wierszem w śląskiej gwarze na motywach „Ożenku” Mikołaja Gogola w dnia 11.07 godz.21.00 w podcienia Centrum Kultury Katowice plac Sejmu Śląskiego.

Bilety są sprzedawane tylko godzinę przed rozpoczęciem spektaklu/koncertu.Nie prowadzimy rezerwacji ani przedsprzedaży.

 

Program LOT 2015 tutaj


 Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2015 05:49
 
Zaproszenie do Piekar PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 15 czerwca 2015 22:00

 

Zaproszenie do Piekar Śląskich

 

 

ZAPRASZAMY
DO UDZIAŁU W PIELGRZYMCE ZWIĄZKU GÓRNOŚLĄSKIEGO
DO MATKI BOŻEJ SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ
W PIEKARACH ŚLĄSKICH
DNIA 21 CZERWCA 2015 R.

PROGRAM PIELGRZYMKI
10.00 – Spotkanie pocztów sztandarowych i delegacji przy pomniku św. Jana Pawła II. Złożenie kwiatów.
10.15 – Przejście do Bazyliki NMP i św. Bartłomieja.
10.30 – Msza św. w intencji członków Związku Górnośląskiego.
11.45 – Spotkanie w auli przy Muzeum sanktuaryjnym. Prelekcja i wyświetlenie filmu w związku z 90 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Część artystyczna.
12.30 – Spotkanie w Ogrodzie Anioła przy śląskim kołocu.

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 15 czerwca 2015 22:09
 
Zapraszamy na Industriada 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 09 czerwca 2015 20:15

 

Zapraszamy na Industriada 2015

 

 

Zapraszamy na Ficinus i zachęcamy do wzięcia udziału w Grze Miejskiej "Śladami kozy z Ficinusa" (wcześniejsze zapisy). Szczegóły na plakaciePoprawiony: wtorek, 09 czerwca 2015 20:28
 
Ficinus po naszymu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 02 maja 2015 21:00

 

Ficinus po naszymu

 

W ostatni wtorek kwietnia, z inicjatywy Bronisława Wątroby, członka halembskiego Koła Związku Górnośląskiego, została zorganizowana wycieczka po zabytkowym osiedlu Ficinus. Grupę zwiedzającą stanowili członkowie miejscowego Koła ZG, członkowie halembskiego Koła ZG i osoby których zainteresowały anonse na temat wycieczki zamieszczone w siec internetowej.

 

Zwiedzanie zapoczątkowane zostało pobieżnym przedstawieniem historii dzielnicy Wirek, samego osiedla robotniczego i kościoła ewangelickiego, jako że przy kościele grupa się zebrała. Oczywiście nie zabrakło też pewnych informacji o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którego Ficinus stanowi ciekawy element.W trakcie przejścia ulicą Kubiny omówiono bliżej temat samych domków, ich budowy, zabudowań gospodarczych i życia mieszkających tam rodzin, utrzymujących się nie tylko z ciężkiej górniczej pracy na pobliskiejkopalni. Hodowla drobnego inwentarza, ogródek warzywny i kawałek poletka, to nieodłączne elementy codziennego bytu tej robotniczej kolonii od zarania jej istnienia, aż po czasy które jeszcze pamiętała część zwiedzających. Nie może więc dziwić fakt, iż w trakcie zwiedzania nie brakowało uwag uczestników wycieczki, aktywnie włączających się w tok narracji przewodnika.

Niezbyt sprzyjająca akurat pogoda nieco skróciła jednak te dywagacje i grupa udała się do „Violinowej Gospody” na zaplanowana przerwę, połączona z degustacja tradycyjnej śląskiej „wodzōnki”. W lokalu tym, na zasadzie pełnej dobrowolności podpisano listę uczestnictwa i wypełniono część kart ewaluacyjnych imprezy. Bronisław Wątroba zaprezentował uczestnikom jedyna znaną mu legendę dotyczącą osiedla Ficinus, w formie wierszowanej, o ytule „Klōntwa Ficinusa”. „Violinowa Gospoda” mieści się w budynku będącym siedzibą chóru „Słowiczek”, wiec nie pominięto choć pobieżnego omówienia historii chóru i jego siedziby.

Końcowym etapem wycieczki było zwiedzenie wnętrza kościoła ewangelickiego i prelekcja pastora Marcina Brzóski na temat budowy i wystroju świątyni, jak też pewnych elementów wiary i tradycji kościoła reformowanego. W przedsionku świątyni prezentowana była akurat wystawa agatów z kolekcji posła Jana Rzymełki (w postaci dużych fotogramów), co ubogaciło program wycieczki. Finałowym, choć nieplanowanym akordem, okazało się zwiedzenie wieży kościelnej i podziwiane mechanizmu zegarowego.

Wszystkim uczestnikom wręczone zostały gadżety Urzędu Miasta Ruda Śląska, promujące nasz zabytek – osiedle Ficinus.

Wycieczka „Ficinus po naszymu” zorganizowana została po raz pierwszy, jednakże ta inicjatywa ma szansę na kontynuację, jako swoistego „produktu turystycznego” Rudy Śląskiej, o ile będzie zainteresowanie taka formułą zwiedzania – cechować ją ma zawsze narracja przewodnika w etnolekcie śląskim.

autor B.B

Zdjęcia Alfreda Gilnera tutaj

Poprawiony: niedziela, 03 maja 2015 12:19
 
Konkurs recytatorski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 06 stycznia 2015 21:20

 

KONKURSU RECYTATORSKIEGO

w ramach obchodów

DNI ŚLONSKI GODKI


Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej oraz Związek Górnośląski koło Halemba organizują konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w gwarze śląskiej. Konkurs odbędzie się 20 lutego 2015 r w Gimnazjum nr.5.

Konkurs jest organizowany z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO przypadającego zawsze 21 lutego i ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku w celu ochrony różnorodności językowej

 

Poprawiony: środa, 07 stycznia 2015 16:43
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 7