Aktualności


Wykład senatora Jana Filipa Libicki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
sobota, 17 maja 2014 20:22

Poprawiony: sobota, 17 maja 2014 20:33
 
Wieści z Halemby PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 16 maja 2014 19:58

W Gimnazjum nr.9 z okazji dnia patrona otwarto wystawę pt."Jan Paweł II w polskiej filatelistyce i śląskiej mowie.

Jest to efekt współpracy Polskiego Związku Filatelistów Oddział Ruda Śląska z Bronisławem Wątrobą – rudzkim animatorem kultury, twórcą fraszek i rymowanek śląskich.Część ilustracyjną stanowi 60 kart formatu A-4 prezentujących swoistą, kolekcjonerską reminiscencję czasu pontyfikatu Jana Pawła II. Na kartach godne szczególnej uwagi są pielgrzymki papieża Polaka do swojego kraju ojczystego, jak też co ważniejsze wydarzenia z okresu jego zasiadania na Piotrowym tronie. Warto zwrócić uwagę na prezentację jubileuszu 25-lecia pontyfikatu.Część literacką, obejmującą 30 kart formatu A-4 stanowią wiersze i rymowanki napisane w pierwszej dekadzie kwietnia 2005 roku przez Bronisława Wątrobę.

W dniu 29 maja MBP filia nr 18 jest obchodzony "Dzień Donnesmarcków". Odbędzie się prelekcja o działalności rodu na terenie naszego miasta,prezentacja herbów i legend rodu von Donnersmarck.

Wiśniowy Sadzie po raz 16 odbył się Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki,podczas którego wręczono nagrody wolontariuszom zaangażowanym w sprawy śląskiej kultury. Wyniku internetowego głosowania wyróżniono "Notgeldem Ślskim":Annę Morajko,Tadeusza Czarniawski,Alfreda Gilnera, Jana Kołodzieja,Leona Swaczyna i Pawła Brożka.

Brązowe odznaki "Pszociela Slónski Godki"przyznane przez nasz koło zostały wręczone Leonowi Swaczyna  i Michałowi Baraniokowi, którzy prowadzą w telewizji TV Sfera wydarzenia po Śląsku.

Fatalna pogoda jest powodem przełożenia na dzień 7 czerwca festyny parafialnego organizowanego przez parafie Matki Boskiej Różańcowej.

 

 

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 22:21
 
Uchwała Zarządu Związku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 07 maja 2014 16:17

 

ZWIĄZEK GÓRNOŚLĄSKI ZA UZNANIEM ŚLĄZAKÓW JAKO GRUPY

ETNICZNEJ

 

 

Zarząd Główny Związku Górnośląskiego podjął uchwałę popierającą obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.


 

Związek Górnośląski włącza się tym samym w akcję zbierania 100 tys. podpisów pod powyższym projektem.

 


Poprawiony: środa, 07 maja 2014 16:44
 
Wspólne stanowisko rudzkich kół PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 02 maja 2014 17:27

 

Wspólne Stanowisko koła Bykowina, Godula – Orzegów,

Halemba , Kochłowice, Ruda w sprawie :

wpisania śląskiej mniejszości etnicznej do Ustawy o

mniejszościach narodowych i etnicznych


 

„U podstaw Związku Górnośląskiego leży zamiar obrony wartości kulturowych i cywilizacyjnych Górnego Śląska, powstałych na gruncie chrześcijańskim, jak również dążność do integracji społeczności regionu wokół jego wartości dawnych i nowych oraz do harmonijnego rozwoju zamieszkałej tu ludności, zapewniającego dobro każdej osoby.Związek jest dobrowolnym stowarzyszeniem, wspólnotą osób identyfikujących się z wartościami, które symbolizuje Górny Śląsk. Jest organizacją niezależną od władzy politycznej. Pragnie stać się rzecznikiem wartości, aspiracji, dążeń oraz interesu Górnego Śląska w skali ogólnonarodowej”

"Związek widzi zasadnicze cele w podtrzymaniu świadomości mieszkańców regionu górnośląskiego,iż są gospodarzami swej ?małej ojczyzny?,odpowiedzialnymi za dziedzictwo kultury,w tym także za dialekt i zwyczaje,za bogactwa przyrody krajobrazu tej ziemi;za swoją tożsamość,która mimo wszelakich przeszkód i niszczycielskich tendencji,zwłaszcza w ubiegłym półwieczy,nie może zaniknąć,lecz winna się nadal rozwijać,utrwalać i wzbogacać swymi wartościami skarbnicę kultury narodowej i europejskiej.

Związek jest otwarty na nowe wartości w filozofii,sztuce, nauce, wychowaniu i oświacie, technice i gospodarce."

( z deklaracji Związku Górnośląskiego )

 

Poprawiony: sobota, 03 maja 2014 22:17
Więcej…
 
Msza w int. Ojczyzny i miasta Ruda Śląska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 30 kwietnia 2014 15:02

Zaproszenie na


Mszę w int. Ojczyzny i miasta Ruda Śląska

od Związku Górnośląskiego

do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach

w dniu 3 maja godzina 10.30.

Po mszy przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich

w asyście pocztów sztandarowych,

orkiestry dętej i mieszkańców.

Poprawiony: środa, 30 kwietnia 2014 20:59
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 39