Aktualności


Muzeum Górnictwa w Zabrzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 11 lutego 2016 21:53

 

Zaproszenie


do Muzeum Górnictwa w Zabrzu

 


Poprawiony: czwartek, 11 lutego 2016 22:04
 
Zaproszenie do Panewnik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 29 grudnia 2015 22:39

 

Zaproszenie na kolędowanie Związku Górnośląskiego

w Panewnikach

 

Serdecznie zapraszam członków, sympatyków i  przyjaciół Związku Górnośląskiego na tradycyjne wspólne kolędowanie w Bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach, które odbędzie się w sobotę 2 stycznia 2016 roku o godz. 16.00.

 

 


Poprawiony: wtorek, 29 grudnia 2015 23:02
 
Relikwie ks.Jerzego Popiełuszko w kościele MBR PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 14 grudnia 2015 22:28

 

Relikwie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

w Kościele Matki Boskiej Różańcowej

 

 

Uroczysta procesja z udziałem siedmiu pocztów sztandarowych ,orkiestry górniczej,górników,Rycerze Maryi Jasnogórskiej, Rycerze Bożego Grobu i parafian,ks.prałat Henryk Bolczyk  wprowadził RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEGO KS.JERZEGO POPIEŁUSZKI do kościoła MBR.Proboszcz Bernard Drozd powitał władze naszego miasta w osobach wiceprezydenta Michała Pierończyka i przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Myszura. Obecny był dyrektor kop.Halemba ds.pracy Marian Mazur,władze Związku Zawodowego Solidarność. Po czym odbyło się nabożeństwo z ucałowaniem relikwii i msza św.przez wstawiennictwo błogosławionego ks.Jerzego Popiełuszki w intencji parafian i członków NSZZ Solidarność. W kazaniu ks.prałat Henryk Bolczyk wspomniał , dzisiejsza uroczystość odbywa się w 34 rocznica pacyfikacji kop.Halemba.

Zdjęcia z uroczystości wprowadzenia relikwii tutaj

Zdjęcia A.Glinera z odbioru relikwii tutaj

ks. Jerzy Popiełuszko - biografia

Poprawiony: wtorek, 15 grudnia 2015 20:26
 
Solidarność w Halembie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 11 listopada 2015 15:19

SOLIDARNOŚĆ W HALEMBIE

 

Zaprosiliśmy Pana Stanisława Kiermesa do wygłoszenie kilku prelekcji pt.Solidarność w Halembie.Odbyły się już dwie.

 

W wakacje letnie 1980 roku w Polsce już odbywały się strajki(Poznań,Mielec,Lublin)i miały one charakter socjalny w związku z podwyżką cen mięsa i wędlin.W sierpniu strajki ogłoszono w Szczecinie,Gdańsku,oprócz postulatów socjalnych ,żądano powstania nowych Związków Zawodowych.Halembianin Henryk Zakrzewski w tym czasie przebywał na urlopie nad morzem i miał kontakt bezpośredni z tymi wydarzeniami,przywiózł plakaty i ulotki komitetów strajkowych.Na Śląsku 28 sierpnia ogłoszono strajk w kop .Manifest Lipcowy.Protestujący solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. W kop.Halemba 2 września był tragiczny wypadek zbiorowy,w którym zginęło 8 górników.Nie opuszczenie flagi na szybie kopalnianym było impulsem do protestu górników oraz przerwanie pracy.Liderem strajku został Stanisław Kiermes,który doprowadził do powstania komitetu strajkowego i spisywania postulatów strajkowych.Strajkujący popierali postulaty z Gdańska i Jastrzębia oraz wnosili dotyczące spraw załogi kopalni.

Postulaty udostępnił Pan Stanisław Kozik

Dyrekcja Kopalni i dyr.Włodzimierz Piwowarski twardo negocjowali ale Stanisław Kiermes stwierdził iż nie było utrudnień i ocenił pozytywnie ich postępowanie wobec strajkujących.Komitet strajkowy zabezpieczył kopalnie i podjął działanie gwarantujące gotowość kopalni do sprawnego ponownego uruchomienia wydobycia.

Poprawiony: poniedziałek, 30 listopada 2015 22:40
Więcej…
 
„MŁODZI DLA HOSPICJUM” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 27 października 2015 21:54

 

POPIERAMY INICJATYWĘ

MŁODZI DLA HOSPICJUM”.

 


1 listopada na większości cmentarzy Rudy Śląskiej będzie miała miejsce kwesta (w formie zbiórki publicznej) na budowę Hospicjum Stacjonarnego w Rudzie Śląskiej  przeprowadzona przez 180-osobową grupę młodych rudzian. Akcja jest koordynowana przez liderów Klubów Młodzieżowych Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza realizujących projekt:

„MŁODZI DLA HOSPICJUM”


Możesz zrobić coś dobrego! Wspomóż Hospicjum Domowe w Rudzie Śląskiej, które chce wybudować w naszym mieście hospicjum stacjonarne! 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych na większości rudzkich cmentarzy spotkasz młodych wolontariuszy w żółtych koszulkach  kwestujących na ten cel. Nie bądź obojętny.


Hospicjum to też życie!

 

Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

 

Kiedy stajemy przed nieubłaganą koniecznością podjęcia walki z chorobą nowotworową, jakże potrzebna jest nam wtedy pomocna dłoń. Najdrobniejsza porada i wskazówka ułatwiająca opiekę i ucząca właściwego postępowania.  Śmierć, zbyt często jest dzisiaj anonimowa. Symbolem tej anonimowości są białe szpitalne sale, parawan i samotność chorego. Te symbole to oznaka ludzkiej bezradności wobec śmierci. Strach przed śmiercią i bezradność powodują, że w ostatnich dniach życia chorego, rodzina z reguły odwozi go do szpitala. Dane pokazują, że aż ok. 70% wszystkich przewlekle  chorych trafia w końcówce życia na oddziały intensywnej terapii lub onkologii. I tam umiera. Najczęściej samotnie, jeszcze bardziej cierpiąc. Tymczasem człowiek chce umierać w domu, w otoczeniu bliskich, z poczuciem, że nie został sam…. Każdy ma prawo wierzyć, że los go nie doświadczy chorobą nowotworową, ale równocześnie ma też prawo wierzyć, że gdy los go nie oszczędzi, ludzie go nie opuszczą…. Hospicjum w Rudzie Śląskiej powstało w właśnie z potrzeby, którą zrodziła wielka ludzka bezradność w obliczu choroby nowotworowej. W marcu 2000 roku objęło swoją opieką pierwszego pacjenta.
W pierwszym okresie Hospicjum Domowe opiekowało się kilkoma chorymi miesięcznie. Obecnie liczba ta znacznie wzrosła. Co więcej pojawiła się konieczność budowy Hospicjum Stacjonarnego. Szczególnie rozumie te potrzebę młodzież, która w ramach akcji „Młodzi dla Hospicjum” w dniu 1 listopada br. na rudzkich cmentarzach będzie kwestowała na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Rudzie Śląskiej, z nadzieją, iż odwiedzający w tym dniu groby swoich bliskich okażą swoje zrozumienie dla szczytnej idei. Idei, która dzięki hojności ludzi dobrego serca i zaangażowaniu młodzieży oraz ich opiekunów nabiera coraz bardziej realnego kształtu. Dzięki zebranym do tej pory datkom można było już przeprowadzić wstępne badania terenu, na którym ma stanąć hospicjum oraz podjąć rozmowy z projektantami. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby można było uczynić kolejny krok i rozpocząć jak najszybciej budowę.”

 

 


Poprawiony: wtorek, 27 października 2015 22:36
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 40