Aktualności


Jarmark Samorządowy 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 21 września 2015 08:18

 

Rudzki Jarmark Samorządowy 2015

 

Tegoroczny Jarmark rozpoczął się od miłego akcentu.Po oficjalnym otwarciu przez wiceprezydenta Michała Pierończyka,brązową odznaką Pszociela Śląski Godki uhonorowano rudzianina Mateusza Sobecko. Laureat jest zwycięzcą programu Yon Can Dence. który piękną śląszczyzna udzielał wywiadów i udowodnił że śląsko godka jest piękna i komunikatywna.

Rudzkie koła Związku Górnośląskiego na jarmarku prezentują odznakę Pszociela Śląski Godki,oraz informacje prasowe z nadania odznak.Wystawę zdjęć z konkursu fotograficznego pt.Ocalić od zapomnienia.Mały Leksykon Halembski,który jest unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju,obecnie jest dostępna publikacja internetowa na stronie www.zghalemba.pl.Przygotowujemy się do wydania wersji drukowanej,a na jarmarku są najciekawsze zdjęcia z Leksykonu.

Książki o śląsku autorstwa rodowitych halembianek dr.Joanny Świtała - Mastalerz i dr. Doroty Świtała - Trybek.Są one autorkami wielu książek m.in."Czarne anioły,tajemnicze lwy,magiczny kamień,"Makówki,moczki,czyli o jadle wigilijnym",Na placu,w sieni i pywnicy,śląski świat graczek i bawidołków".

Prezentowane były albumy,proporce i publikacje pokonkursowe,a dla uczestników jarmarku dostępny był Górnoślązak.

Zdjęcia Alfreda Gilnera tutaj

 

Poprawiony: wtorek, 13 października 2015 22:18
 
Jubileusz 25 lecia koła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 14 września 2015 20:24

 

ŚWIĘTOWALIŚMY 25 LECIE NASZEGO KOŁA

 

Początki koła są związane z parafią Matki Bożej Różańcowej i kościele  parafialnym w naszej intencji obyła się dziękczynna msza jubileuszowa .(w sobotę 12.09). Udział wzięli zaproszeni goście:Pani Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic,naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Andrzej Trzciński,radni,delegacje rudzkich kół Związku Górnośląskiego oraz  członkowie naszego koła. Podczas mszy Justyna Galeja przeczytała modlitwa wiernych po śląsku.

Później przy kołoczu i kawie był czas na wspominanie oraz nagradzanie.

Pani Prezydent Grażyna Dziedzic składa życzenia na ręce Prezesa Adama Wieczorka

 

Poprawiony: środa, 16 września 2015 08:34
Więcej…
 
Zaszczytne wyróżnienia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 09 września 2015 21:50

 

 

KRZYŻ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI


DLA

STANISŁAWA KIERMESA

i

ALFREDA GILNERA

 

 

W Dąbrowie Górniczej  11 września 2015 r. odbyły się uroczystości z okazji 35 rocznicy podpisania Porozumień Katowickich.Uhonorowano Krzyżem Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL.

Od lewej : Eugieniusz Karasiński, Alfred Gilner, Stanisław Kiermes, Józef Gulczyński, Leon Brzeziński,   Henryk Krupa

Zdjęcia tutaj

Gratulujemy tak zaszczytnego wyróżnienia.

Poprawiony: piątek, 18 września 2015 20:36
 
Barwy śląska zapraszają PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 11 sierpnia 2015 12:21

 

Barwy Ślaska

Zapraszają na wystawę

 

 


Poprawiony: wtorek, 11 sierpnia 2015 12:25
 
Mały Leksykon Halembski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
sobota, 23 maja 2015 13:14

 

ZAPROSZENIE DO WZBOGACENIA  SZATY GRAFICZNEJ

Małego Leksykonu Halembskiego

 

Pokolorowane gminne znaki napieczętne

Pod patronatem Koła Związku Górnośląskiego w Halembie ukaże się książka p.t. Mały Leksykon Halembski. Leksykon zawierać będzie ok. 1200 haseł obejmujących  teren naszej dzielnicy (Halemby, Kłodnicy, Starej Kuźnicy) z obszarami dworskimi, dawnego zasięgu parafii M.B. Różańcowej, oraz obszarów ościennych dla naszej dzielnicy z którymi w przeszłości i teraźniejszości wchodziła ona w zróżnicowane stosunki; hasła   dotyczą  zagadnień z dziedziny biografistyki, topografii (historycznej, współczesnej, ludowej i oficjalnej), historii, historii Kościoła,  medycyny, oświaty i szkolnictwa, życia społeczno-politycznego, gospodarki, lecznictwa, kultury, kultury fizycznej. Jest to pierwsze w dziejach wydawnictwo encyklopedyczne obejmujące tylko jedną dzielnicę. Autorem tego dzieła jest dr Antoni Steuer.

Prace nad leksykonem, trwające od przeszło 2 lat wchodzą fazę końcową . Jej efekty są widoczne w sieci na stronie Koła Górnośląskiego w Halembie; W czerwcu zakończone zostanie ostatecznie opracowywanie haseł. Do mieszkańców dzielnicy zwracamy się zatem o udostępnienie fotografii obejmujące wyżej wymienione zagadnienia.

Szczególnie zależało by nam na:

  1. wizerunkach postaci zmarłych członków samorządu lokalnego (gmin Halemba, Stara Kuźnica, Kłodnica)

  2. fotografii dotyczących Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Halembie i drużyny harcerskiej im. Jana III Sobieskiego w Halembie, chórów orkiestr, zespołów muzycznych, kółek plastycznych

  3. widoków dawnych ulic i placów – zwłaszcza nieistniejących jak ul.: Kościelna Myśliwska, z dawnego przebiegu ul. Skośnej, ul Kopalnianej, Grunwaldzkiej.

  4. Warsztatów rzemieślniczych jak piekarnie, kuźnie, stolarnie, rzeźnie, zakłady fryzjerskie, ogrodnictwo Paszka

  5. Imprez, manifestacji, procesji, odpustów, pochodów, uroczystości

  6. Hodowli gołębi pocztowych

  7. Sklepów

  8. Materiałów drukowanych jak legitymacje różnych organizacji społecznych Kółko Rolnicze, Towarzystwo Hodowców Drobnego Inwentarza, klubów sportowych, chórów, stowarzyszeń organizacji młodzieżowych itd.

Materiały te po wykorzystaniu zostaną właścicielom zwrócone

Kontakt Ludwik Poloczek – Koło Związku Górnośląskiego w Halembie:e-mail  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dr Antoni Steuer, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr. Antoni Steuer

Poprawiony: sobota, 06 czerwca 2015 18:36
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 38