Aktualności


Rudzka Koperta Życia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 13 marca 2016 18:46

 

RUDZKA KOPERTA ŻYCIA

Rudzka Koperta Życia to społeczna akcja miasta Ruda Śląska skierowana do osób starszych i samotnych oraz przewlekle chorych.Polega na umieszczeniu ankiety dotyczącej stanu zdrowia i zażywanych leków wraz z kontaktem do osób najbliższych w specjalnej kopercie,która jest przechowana w lodówce(lub magnesem zaczepiona),czyli miejscu,które jest prawie w każdym mieszkaniu i zarazem jest łatwo dostępne.

Zawarte w kopercie informacje o stanie oraz o zażywanych lekach mogą być pomocne podczas akcji ratunkowej przeprowadzonej przez służby medyczne.

Pobierz kartę tutaj


Poprawiony: niedziela, 13 marca 2016 19:41
 
Muzeum Górnictwa w Zabrzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 11 lutego 2016 21:53

 

Zaproszenie


do Muzeum Górnictwa w Zabrzu

 


Poprawiony: czwartek, 11 lutego 2016 22:04
 
Zaproszenie do Panewnik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 29 grudnia 2015 22:39

 

Zaproszenie na kolędowanie Związku Górnośląskiego

w Panewnikach

 

Serdecznie zapraszam członków, sympatyków i  przyjaciół Związku Górnośląskiego na tradycyjne wspólne kolędowanie w Bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach, które odbędzie się w sobotę 2 stycznia 2016 roku o godz. 16.00.

 

 


Poprawiony: wtorek, 29 grudnia 2015 23:02
 
Relikwie ks.Jerzego Popiełuszko w kościele MBR PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 14 grudnia 2015 22:28

 

Relikwie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

w Kościele Matki Boskiej Różańcowej

 

 

Uroczysta procesja z udziałem siedmiu pocztów sztandarowych ,orkiestry górniczej,górników,Rycerze Maryi Jasnogórskiej, Rycerze Bożego Grobu i parafian,ks.prałat Henryk Bolczyk  wprowadził RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEGO KS.JERZEGO POPIEŁUSZKI do kościoła MBR.Proboszcz Bernard Drozd powitał władze naszego miasta w osobach wiceprezydenta Michała Pierończyka i przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Myszura. Obecny był dyrektor kop.Halemba ds.pracy Marian Mazur,władze Związku Zawodowego Solidarność. Po czym odbyło się nabożeństwo z ucałowaniem relikwii i msza św.przez wstawiennictwo błogosławionego ks.Jerzego Popiełuszki w intencji parafian i członków NSZZ Solidarność. W kazaniu ks.prałat Henryk Bolczyk wspomniał , dzisiejsza uroczystość odbywa się w 34 rocznica pacyfikacji kop.Halemba.

Zdjęcia z uroczystości wprowadzenia relikwii tutaj

Zdjęcia A.Glinera z odbioru relikwii tutaj

ks. Jerzy Popiełuszko - biografia

Poprawiony: wtorek, 15 grudnia 2015 20:26
 
Solidarność w Halembie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 11 listopada 2015 15:19

SOLIDARNOŚĆ W HALEMBIE

 

Zaprosiliśmy Pana Stanisława Kiermesa do wygłoszenie kilku prelekcji pt.Solidarność w Halembie.Odbyły się już dwie.

 

W wakacje letnie 1980 roku w Polsce już odbywały się strajki(Poznań,Mielec,Lublin)i miały one charakter socjalny w związku z podwyżką cen mięsa i wędlin.W sierpniu strajki ogłoszono w Szczecinie,Gdańsku,oprócz postulatów socjalnych ,żądano powstania nowych Związków Zawodowych.Halembianin Henryk Zakrzewski w tym czasie przebywał na urlopie nad morzem i miał kontakt bezpośredni z tymi wydarzeniami,przywiózł plakaty i ulotki komitetów strajkowych.Na Śląsku 28 sierpnia ogłoszono strajk w kop .Manifest Lipcowy.Protestujący solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. W kop.Halemba 2 września był tragiczny wypadek zbiorowy,w którym zginęło 8 górników.Nie opuszczenie flagi na szybie kopalnianym było impulsem do protestu górników oraz przerwanie pracy.Liderem strajku został Stanisław Kiermes,który doprowadził do powstania komitetu strajkowego i spisywania postulatów strajkowych.Strajkujący popierali postulaty z Gdańska i Jastrzębia oraz wnosili dotyczące spraw załogi kopalni.

Postulaty udostępnił Pan Stanisław Kozik

Dyrekcja Kopalni i dyr.Włodzimierz Piwowarski twardo negocjowali ale Stanisław Kiermes stwierdził iż nie było utrudnień i ocenił pozytywnie ich postępowanie wobec strajkujących.Komitet strajkowy zabezpieczył kopalnie i podjął działanie gwarantujące gotowość kopalni do sprawnego ponownego uruchomienia wydobycia.

Poprawiony: poniedziałek, 30 listopada 2015 22:40
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 38