Aktualności


Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 23 maja 2010 19:31

Wyjazd na beatyfikacje do Warszawy.

Związek Górnośląski organizuje wyjazd na uroczystość beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy w dniu 6 czerwca (niedziela).

Wyjazd spod siedziby Związku w Katowicach ul. Stalmacha 17 we wczesnych godzinach rannych (ok. 4:00). Uroczystości na Placu Piłsudskiego rozpoczynają się o godzinie 11:00. Uczestnicy nie ponoszą kosztów przejazdu autokarem. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w wyjeździe Koła, które posiadają poczty sztandarowe oraz członków Związku w górnośląskich strojach regionalnych. Jeśli będą wolne miejsca w autokarze, możemy zabrać również osoby nie będące członkami naszego stowarzyszenia. Prosimy o poważne potraktowanie tego ogłoszenia, gdyż zjawienie się jak najliczniejszej delegacji Związku ze sztandarami na beatyfikacji jest sprawą prestiżową. Zgłoszenia (ze względu na  krótki okres czasu do wyjazdu) wyłącznie telefoniczne na telefon biura Związku lub do Jacka Pytla na numer stacjonarny 322250529 lub komórkę 603113240 (od poniedziałku 24 maja do piątku 28 maja po godzinie 17:00, w soboty i niedziele przed i po tym terminie cały dzień). Można również wysyłać listy chętnych do wyjazdu na adres e-mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ' ); // ]]> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. //


Poprawiony: niedziela, 23 maja 2010 19:57
 
Spotkanie członków w dniu 16.02.10r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 21 lutego 2010 13:49

W dniu 16 luty br. odbyło się spotkanie członków koła z udziałem Pana Andrzeja Stania Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Prezes koła powitał wszystkich i przedstawił porządek zebrania.

  1. Strona internetowa naszego koła.
  2. Jubileusz naszego koła-czerwiec 2010r.
  3. Informacje radnych.
  4. Wystąpienie Pana Prezydenta Andrzeja Stanie oraz pytania do pana Prezydenta.
  5. Wolne wnioski.

Sekretarz koła poinformował o uruchomieniu w dniu 15 luty 2010r strony internetowej naszego koła    pod adresem www.zghalemba.pl. Dzięki własnej stronie internetowej będziemy bardziej dostępni mieszkańcom Halemby oraz skuteczniejsi w wypełnianiu zadań statutowych Związku Górnośląskiego.

W dyskusji o jubileuszu naszego koła, który przypada w czerwcu postanowiono, iż odbędzie się w tej samej formie co 15-lecie naszego koła. To znaczy uroczysta msza święta z udziałem gości i wspólne spotkanie wszystkich członków koła i gości.

Radny Witold Hanke poinformował nas ze w budżecie na 2010r zarezerwowano kwotę 1,5 mil.zł wykonanie projektu przebudowy byłego Młodzieżowego Klubu Górniczego. Również w bieżącym roku być może zostanie wykonane bezpieczne przejście dla pieszych w rejonie Halembskiego cmentarza komunalnego.

Prezydent Miasta mówił o trudnej decyzji z rezygnacji budowy Parku Wodnego w Halembie. Powodem rezygnacji są rozbieżne interesy inwestora prywatnego i Miasta oraz troska o finanse Miasta. Obecnie podjęto działania prawne celem wykupienia udziałów spółki i odzyskanie terenu. Na pytanie o inwestycje w Halembie usłyszeliśmy o budowie Aldik-a na przeciwko stacji paliw BP oraz o wybudowaniu przez inwestora ronda w celu bezpiecznego dojazdu do Aldik-a. Elektrownia Halemba będzie funkcjonowała do 2011r. Mówiono o problemach komunikacyjnych na Halembie II i ewentualnych rozwiązaniach problemu. Dużym wyzwaniem inwestycyjnym dla Miasta jest przejazd kolejowy w Wirku.

Prezes Krainy Rudzkiej Pan Aleksander Leszczyna wspomniał o 90 rocznicy powstania Autonomicznego Województwa Śląskiego.

Pan Stanisław Kiermes przypomniał, iż do wybuchu II wojny w Halembie był Pomnik Powstańców Śląskich, który Niemcy zburzyli we wrześniu 1939r. Wnioskował o odbudowę pomnika.

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:28
 
Związek Górnośląski w Halembie 2009r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 14 lutego 2010 14:55

Rok 2009 był dla Związku Górnośląskiego wyjątkowy z uwagi na jubileusz 20-lecia powstania jako stowarzyszenie. Piekary Śląskie były miejscem IV Nadzwyczajnego Kongresu Programowego ,który wypracował program i wizję rozwoju Związku w perspektywie najbliższych lat. Podjęto się wydania Księgi Pamiątkowej z okazji 20-lecia Związku Górnośląskiego, która niebawem będzie dostępna dla czytelników. Główne uroczystości odbyły się 21 czerwca w Piekarach Śląskich w ramach corocznej pielgrzymki Związku Górnośląskiego. Jubileuszowy rok zakończyła uroczysta msza święta dnia 12 grudnia z udziałem Arcybiskupa Damiana Zimonia w kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz wspólny opłatek uczestników uroczystości.

Należy przypomnieć o fakcie iż członek naszego Związku prof. Jerzy Buzek został wybrany Pierwszym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Związek był jednym z współorganizatorów Roku Wojciech Korfantego ,który obchodzony był w 2009r wyniku uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 2 lipca 2008r. Główne uroczystości odbyły się w dniach 15 sierpnia w Warszawie, 17 i 20 sierpnia w Katowicach, a 22 na Placu Sejmu Śląskiego zorganizowano widowisko multimedialne-Wojciechowi Korfantemu „Rapsod Śląski”.

W urzędzie Miasta Ruda Śląska 3 kwietnia br. nastąpiło podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania na rzecz Miasta Ruda Śląska w formie darowizny przez Górniczą Spółdzielnie Mieszkaniową „Nasz Dom”budynku Młodzieżowego Klubu Górniczego przy ul.1 Maja 32. Nasze paroletnie starania o takie rozwiązanie problemu M KG okazało się skuteczne. Należy podziękować władzom Spółdzielni i członkom,.którzy w formie uchwały walnego Zgromadzenia podjęli tak korzystne dla mieszkańców rozwiązanie,zrezygnowali z swojej własności dla dobra wspólnego.

W maju br. przeprowadzono konsultacje społeczne na temat koncepcji funkcjonowania Młodzieżowego Domu Kultury w Halembie, które wywołały spore zainteresowanie mieszkańców Halemby. Tak „To był koncert życzeń”,pod tym określeniem kryje się troska o życzcie kulturalne młodego pokolenia Halembian.

Obecnie decyzją władz miasta remontem i przyszłą działalnością byłego MKG zajmuje się dyr. Biblioteki Miejskiej Pan Krystian Gałuszka,którego w grudniu zaprosiliśmy na spotka .Przedstawił wizję funkcjonowanie Młodzieżowego Klubu Górniczego po remoncie. Na parterze budynku przewidziana jest działalność gastronomiczna(funkcjonująca na zasadzie kateringu) i pomieszczenia WC. Biblioteka na I piętrze i zajmie ¾ powierzchni całego piętra. Przestrzeń otwarta regały po bokach a w środkowej części regały ruchome aby można uzyskać większą powierzchnie w razie potrzeby. Zostanie przeniesiona filia biblioteki nr 18 z Halemby II.. Na poddaszu będzie sala wyposażona w sprzęt audio- wizualny na działalność szkoleniową oraz na prezentacje audio-wizualne. Będzie tu miejsce na galerie i miejscem spotkań dla społeczności lokalnej.Ta wizja budzi naszą nieufność bo biblioteka funkcjonowała w byłym budynku M.K.G i była jej uzupełnieniem, a w przedstawionej koncepcji jest odwrotnie. I to jest argument budzący naszą nieufność wobec intencji władz miasta.

Chcąc uhonorować osoby zasłużone w popularyzacji mowy śląskiej i twórcom śląskiej literatury Zarząd Związku Górnośląskiego kolo Halemba podjął 6 października uchwałę o ustanowieniu odznaki „Pszociel Śląskiej Godki”.Otwarta książka z napisem „Pszociel Śląskiej Godki”, w której jedna strona będzie żółta, a druga niebieska, tak wygląda odznaka.

W spotkaniu wrześniowym Rodziny Górnośląskiej na Górze Świętej Anny członkowie naszego koła Pani Leokadia Wieczorek i Bronisław Wątroba otrzymali Odznaki Zasłużony dla Związku Górnośląskiego. Prezes koła Adam Wieczorek w grudniowych uroczystościach „Dziękujemy Organizacją Pozarządowym” został wyróżniony w kategorii Lider. Wyróżnienia te świadczą iż jesteśmy docenianą organizacją w mieście i spełniamy się w służeniu dla dobra wspólnego.

W czerwcu 2009r Związek Górnośląski uzyskał status organizacji pożytku publicznego,dzięki temu możliwości działania Związku wzrosną.

 

Poprawiony: niedziela, 14 lutego 2010 21:54
 
<< pierwsza < poprzednia 41 następna > ostatnia >>

Strona 41 z 41