Nagroda Korfantego dla S.Trefonia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 29 marca 2016 20:57

 

Nagroda Korfantego dla Stanisława Trefonia


 

Członkowie Kapituły Nagrody Związku Górnośląskiego im.Wojciecha Korfantego  w głosowaniu tajnym przyznali to prestiżowe wyróżnienie zmarłemu rok temu artyście, muzykowi z Michałkowic JANOWI KYKSOWI SKRZEKOWI, kolekcjonerowi śląskiego malarstwa i rzeźby z Rudy Śląskiej Panu STANISŁAWOWI TREFONIOWI oraz Harcerskiemu Zespołowi Artystycznemu z Katowic SŁONECZNI!

Nominację Stanisława Trefonia zgłosiło Halembskie Koło Związku Górnośląskiego.

 

 

Gratulujemy Panu Stanisławowi Trefoniowi

tak zaszczytnego wyróżnienia.


 

 

Do Kapituły Nagrody im. Wojciecha Korfantego


W dniu 9 luty 2016r na zebraniu członków koła została zaproponowana kandydatura Stanisława Gerarda Trefonia do nagrody im. Wojciech Korfantego. Kandydatura została przyjęta przez aklamację, a kandydat wyraził zgodę na kandydowanie.


Uzasadnienie merytoryczne


Stanisław Gerard Trefoń jest mieszkańcem Rudy Śląskiej i od 60 lat kolekcjonuje obrazy artystów nieprofesjonalnych. Artyści mówią o nim „Przyjaciel malarzy gołębiego serca”. W swoim domu umieścił prywatną galerię zbiorów „Barwy Śląska”. Jego kolekcja liczy około trzech tysięcy eksponatów; obrazów, rzeźb w węglu, linorytów, akwarel itd. Są to dzieła takich twórców jak Nikifor, Teofil Ociepka, Erwin Sówka, Paweł i Leopold Wróbel, Ewald Gawlik, Rudolf Riedel, Ludwik Holesza, Jan Nowak, Krzysztof Webs i Władysław Luciński. Galerię tworzą obrazy około 250 artystów z Polski i całego Śląska. W swoim dorobku ma zorganizowanie i współorganizownie ponad 300 wystaw w Polsce m.in Krakowie, Katowicach, Warszawie,Wrocławiu i za granicą: w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Kolekcja Barwy Śląska była prezentowana w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach i wzbudziła duże zainteresowanie mediów i widzów. Wystawa z Otrębus pokazana była w Galerii Sztuki Bella Vita w Dworze w Woli Zręczyckiej k/ Gdowa (woj. Małopolskie) - wernisaż 3.V. 2003r. a następnie w Muzeum Nie­podległości w Warszawie - wernisaż 12.VI.2003 r. Jego kolekcja była ozdobą wystawy zatytułowanej”Wreszcie z Tobą razem Polsko”w 80 rocznicę powrotu Śląska do Polski. Przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,Urzędów miejskich w Rudzie Śląskiej i Zabrzu oraz Fundacji CEPELIA wydano katalog – album liczący 60 stron dużego formatu z 134 kolorowymi reprodukcjami obrazów i 6 czarno białych ilustracji drzeworytów. W centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim jest prezentowana wystawa pt. Klejnoty kolekcji Trefonia”.W 2009 r. jego kolekcja malarstwa intuicyjnego ”Życie rodzinne”była prezentowana w Metropolitalnym Święcie Rodziny. Obecnie jego rzeźby z węgla oraz reprodukcje obrazów z Kolekcji „Barwy Śląska” są prezentowanie w wystawie „Silesius”. Wystawa prezentowana była w Mysłowicach, Siemianowicach, Chorzowie, Świętochłowicach. W czerwcu z kolei odbędzie się wernisaż wystawy "Silesius" w Brukseli.

Pan Stanisław jest współautorem książki pt. „ Przyjaciel malarzy gołębiego serca”.


Uzasadnienie formalne


Galeria pana Trefonia współpracuje z Działem Plastyki Nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim i Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest odwiedzana przez młodzież i spełnia walory edukacyjne.

Postawa pana Stanisława Trefonia, jego aktywność, kreatywność , pasja są godne podziwu, wsparcia i uznania. W tym wszystkim pan Stanisław jest człowiekiem skromnym, życzliwym i kochającym sztukę. Jako rudzianinowi zależy mu na tym, żeby właśnie w naszym mieście, gdzie znajdują się kopalnie i zakłady przemysłowe była widoczna i doceniana sztuka oraz żeby młode pokolenia uczyć wrażliwości na różne formy działalności artystycznej.

Za swoją działalność otrzymał przyznany mu przez Radę Miasta Ruda Śląska tytuł „Zasłużony dla miasta Ruda Śląska”oraz wyróżniony tytułem”Kamrat Rudzki”przez Prezydenta miasta Ruda Śląska Grażynę Dziedzic.

Związek Górnośląski Koło w Halembie uważa, że dokonania pana Stanisława Trefonia, który wszystkie przedsięwzięcia finansuje sam lub szuka sponsorów upoważnia do wnioskowania o przyznania nagrody im. Wojciecha Korfantego.


 

Z poważaniem

Adam Wieczorek

Prezes Koła Związku Górnośląskiego

w  Halembie

 

Poprawiony: środa, 30 marca 2016 21:54