Wieści z Halemby PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 16 maja 2014 19:58

W Gimnazjum nr.9 z okazji dnia patrona otwarto wystawę pt."Jan Paweł II w polskiej filatelistyce i śląskiej mowie.

Jest to efekt współpracy Polskiego Związku Filatelistów Oddział Ruda Śląska z Bronisławem Wątrobą – rudzkim animatorem kultury, twórcą fraszek i rymowanek śląskich.Część ilustracyjną stanowi 60 kart formatu A-4 prezentujących swoistą, kolekcjonerską reminiscencję czasu pontyfikatu Jana Pawła II. Na kartach godne szczególnej uwagi są pielgrzymki papieża Polaka do swojego kraju ojczystego, jak też co ważniejsze wydarzenia z okresu jego zasiadania na Piotrowym tronie. Warto zwrócić uwagę na prezentację jubileuszu 25-lecia pontyfikatu.Część literacką, obejmującą 30 kart formatu A-4 stanowią wiersze i rymowanki napisane w pierwszej dekadzie kwietnia 2005 roku przez Bronisława Wątrobę.

W dniu 29 maja MBP filia nr 18 jest obchodzony "Dzień Donnesmarcków". Odbędzie się prelekcja o działalności rodu na terenie naszego miasta,prezentacja herbów i legend rodu von Donnersmarck.

Wiśniowy Sadzie po raz 16 odbył się Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki,podczas którego wręczono nagrody wolontariuszom zaangażowanym w sprawy śląskiej kultury. Wyniku internetowego głosowania wyróżniono "Notgeldem Ślskim":Annę Morajko,Tadeusza Czarniawski,Alfreda Gilnera, Jana Kołodzieja,Leona Swaczyna i Pawła Brożka.

Brązowe odznaki "Pszociela Slónski Godki"przyznane przez nasz koło zostały wręczone Leonowi Swaczyna  i Michałowi Baraniokowi, którzy prowadzą w telewizji TV Sfera wydarzenia po Śląsku.

Fatalna pogoda jest powodem przełożenia na dzień 7 czerwca festyny parafialnego organizowanego przez parafie Matki Boskiej Różańcowej.

 

 

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 22:21