Związek Górnośląski w Halembie 2013 rok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 13 lutego 2014 13:50

Związek Górnośląski w Halembie 2013 rok

 

 

Spotkania członków i sympatyków Związku Górnośląskiego Koło Halemba odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 24 w Halembie, gdzie mieści się siedziba naszego koła.

Bardzo dobrze układa nam się współpraca z Biblioteką Miejską filia nr 18, Stowarzyszeniem Barwy Śląska, Stowarzyszeniem Wykonawców, Animatorów i Twórców Górnego Śląska z grupą nieformalną "Asocjacja M & B & P-18", szkołami i parafiami w naszej dzielnicy .

 

Mijający rok 2013 był dla naszego koła rokiem kilku nowych inicjatyw. Koło nasze z inicjatywy Bronisława Wątroby ogłosiło konkurs szpaski(fraszki) śląskiej, kórej tematem jest Śląsk, Ślązok lub Śląskość. Jury konkursowe w składzie Weronika Szołtysek, Henryk Setnik, Bronisław Wątroba następująco oceniło zestawy szpasek konkursowych: I miejsce - Bernard Śmigała, II miejsce- Regina Sobik, III miejsce- Henryk Polok. Wyróżnienia: I Barbara Politaj, II Helena Leśniewska. Ukazała się pokonkursowa publikacja pt. "Szpaska ślonsko, treści ducha...."pod redakcją Bronisława Wątroby, a okładkę i ilustracje wykonał Marek Wacław Judycki. Bronisław Wątroba jest jednym z inicjatorów powołania „Akademii Bajki Śląskiej”, której celem jest przekazanie dzieciom miłości do swojej małej ojczyzny oraz umożliwienie obcowania z literackim przekazem śląskiej mowy. Pierwsze spotkania już się odbyły, poprowadził je pan Bronisław Wątroba, a zgromadzeni mali czytelnicy z zainteresowaniem słuchali śląskich bajek czytanych przez pana Bronisława. Spotkania będą się odbywały cyklicznie w halembskiej bibliotece.

Już po raz trzeci w lutym 2013 roku odbył się pod patronatem honorowym Pani Prezydent Miasta Grażyny Dziedzic Dzień Śląski Godki . Jest to konkurs, organizowany wspólnie przez Gimnazjum Nr 5 w Rudzie Śląskiej oraz nasze Koło , kierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie recytują poezje po śląsku. Cieszy fakt, że liczba uczestników się zwiększa, a poziom wykonania jest coraz lepszy. Dziękuję w tym miejscu dyrektorowi Gimnazjum NR 5 panu Bronisławowi Wilkowi.

W dworku Donnensmarka (filia nr 18 Biblioteki Miejskiej) odbył się II Dzień Ślonzoka w ramach Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie jako święto ustanowiona rezolucją przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzone zawsze 9 sierpnia. Dr. Antoni Steuer przedstawił referat pt. "Sławni Halembianie" a w nim sylwetki Pawła Kozubka, ks. Józefa Garusa i ks. Gerarda Drozda. Uzupełnieniem Dnia Ślonzoka było otwarcie wystawy  zdjęć Halemby autorstwa halembianina Mariana Goleśnego, któremu serdecznie dziękuje za udostępnienie zdjęć. Wystawa zdjęć był prezentowana później w salkach parafialnych kościoła Matki Boskiej Różańcowej i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Gimnazjum nr 9 ,Szkole Podstawowej nr.15.

W dworku Donnensmarka (filia nr 18 Biblioteki Miejskiej) odbył się II Dzień Ślonzoka w ramach Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie jako święto ustanowiona rezolucją przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzone zawsze 9 sierpnia. Dr. Antoni Steuer przedstawił referat pt. "Sławni Halembianie" a w nim sylwetki Pawła Kozubka, ks. Józefa Garusa i ks. Gerarda Drozda. Uzupełnieniem Dnia Ślonzoka było otwarcie wystawy  zdjęć Halemby autorstwa halembianina Mariana Goleśnego, któremu serdecznie dziękuje za udostępnienie zdjęć. Wystawa zdjęć był prezentowana później w salkach parafialnych kościoła Matki Boskiej Różańcowej i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Gimnazjum nr 9 ,Szkole Podstawowej nr.15.

Władze naszego miasta zaproponowały mieszkańcom tzw." budżet obywatelski" i przeznaczyły na ten cel 2 mln zł , a na okręg Halemba, Bielszowice i część Czarnego Lasu 506 tyś zł. Pan Stanisław Kiermes złożył formularz zgłoszeniowy propozycji projektu odbudowy pomnika Powstańców Śląskich w Halembie. Nasze koło popiera idę odbudowy pomnika i wspiera Pana Stanisława Kiermesa w staraniach odbudowy pomnika. Odbudowa pomnika pozwoli zrealizować wolę naszych przodków, a pomnik byłby dowodem pamięci dzisiejszych mieszkańców Halemby o tych, którzy walczyli o jej polskość. Procedura wyboru wniosków nie miała nic wspólnego z ideą społeczeństwa obywatelskiego i demokracją. Wniosek nie uzyskał aprobaty władz naszego miasta i nie został dopuszczony do głosowania. Można poczynania władz miasta skwitować stwierdzeniem iż „mieszkańcy decydują o inwestycjach, na które władza pozwoli”.

Rada Miasta Ruda Śląska nadała tytuł "Zasłużony dla miasta Ruda Sląska". Z rekomendacji naszego koła został on przyznany Markowi Wacławowi Judyckiemu, który jest poetą, plastykiem, historykiem, felietonistą i gawędziarzem. Z rekomendacji stowarzyszenia Stowarzyszenie Wykonawców, Animatorów i Twórców Górnego Sląska zaszczytny tytuł otrzymali członkowie Związku Górnośląskiego Norbert Klosa i Bronisław Wątroba.

Pani Weronika Szołtysek był inicjatorkom konkursu na drzewo genealogiczne pt."Moja rodzina w drzewie genealogicznym" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to wspólne przedsięwzięcie naszego koła i Zespołu Szkolno Przedaszkolnego w Kłodnicy, pod patronatem honorowym Pani Prezydenta Grażyny Dziedzic. Sala gimnastyczna w ZSP NR 2, odświętnie udekorowana i napis" Trzeba Pamiętać Skąd Się Wyszło" odzwierciedlał doskonale idee i cele konkursu. Na konkurs wpłynęło dużo prac, jury miało sporo pracy. Trzeba było sprawiedliwie ocenić ogromny wkład pracy nie tylko jednego ucznia , ale rozumiemy i całych rodzin, które poszukiwały swoich korzeni. W składzie   jury byli: pp. Barbara Michna, Irena Krząkała, Jan Wyżgoł, Witold Hanke, Jerzy Kiolbasa. Nagrody i dyplomy wręczała pani wiceprezydent Anna Krzysteczko, Anna Wlaszczyk (dyrektor szkoły, której dziekujemy za gościnę i pomoc w organizacji ) oraz Weronika Szołtysek (wiceprezes Koła Halemba).

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu odbyła się coroczna gala "Dziękujemy Pozarządowcom" z Rudy Śląskiej. Nagradzani są mieszkańcy, którzy swój wolny czas poświęcają innym. Zaszczytne wyróżnienie wręczali Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic oraz Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Wieszołek . Laureatką tego zaszczytnego wyróżnienia w roku 2013 została między innymi wiceprezes naszego Koła pani Weronika Szołtysek.

W 2013 roku gościliśmy wielu ciekawych prelegentów, którzy podzielili się swoją wiedzą i opowiedzieli o swoich pasjach. Pan Aleksander Leszczyna przedstawił śląskie rody szlacheckie na przykładzie rodów von Ballestrem i von Hohenzollern. Marcin Smierz ze Stowarzyszenia Genius Loci, mówił o historycznych relacjach Halemby z Kochłowicami. Pani Justyna Galeja opowiadala o swoich przeżyciach na misjach w Afryce. Halembianin pan Stanisław Kiermes mówił na temat dziejów pomnika Powstańców Śląskich w Halembie.

Razem z parafią Matki Bożej Różańcowej już od 23 lat organizujemy wigilię dla ludzi samotnych i staraszych wiekiem. W tym miejscu dziękuję ks. proboszczowi Bernardowi Drozdowi za lata współpracy na rzecz Parafian. Dobrze układa się nasza współpraca z Biblioteką Miejską filia nr 18, Stowarzyszeniem Barwy Śląska, Stowarzyszeniem Wykonawców, Animatorów i Twórców Górnego Sląska oraz z grupą nieformalną "Asocjacja M & B & P-18".

Chciałbym wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom i członkom podziękować za cały rok wytężonej pracy i zaprosić na nasze spotkania w każdy drugi wtorek miesiąca.

 


Ludwik Poloczek

sekretarz Koła

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 21 marca 2014 19:00