Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Konkurs recytatorski w śląskiej mowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 14 lutego 2016 22:38

 

Dni Ślonski Godki

oraz

konkurs recytatorski w śląskiej mowie

 

W rama Dnia Ślaski Godki w dniu 12 lutego po raz 6 odbył się konkurs recytatorski w mowie śląskiej dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.Udział w konkursie wzięło 30 uczniów z rudy Śląskiej. Repertuar uczestników był bardzo zróżnicowany,a poziom wysoki i można stwierdzić, że godka śląsko ma się całkiem dobrze. Konkurs jest wspólnie z naszym kołem organizowany z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich.Konkurs zaszczycili swoją obecności europoseł Marek Plura oraz Grzegorz Franki prezes Związku Górnośląskiego.

Wynik konkursu w kategorii gimnazja:

I miejsce: Kopala Anna – Gimnazjum nr 5

II miejsce: Bury Patrycja – Gimnazjum nr 14

III miejsce: Gajda Natalia – Gimnazjum nr 11

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Wicik Weronika – Szkoła podstawowa nr 7

II miejsce: Kozyra Maja – Szkoła Podstawowa nr 15

III miejsce: Badaczewska Agnieszka - Szkoła Podstawowa nr 4

Nagrodę specjalną w formie wycieczki do Strasburga dla laureatki I miejsca w kategorii gimnazja ufundował Pan Marek Plura poseł Parlamentu Europejskiego.

Dyrektor Domu Śląskiego Weronika Szołtysek wręczyła odznaki Pszociel Śląski Godki w stopniu brązowym:Aleksandrze Bartoszek,Renacie Ficek,Grażynie Wilk,Bożenie Nowak a srebrną Bronisławowi Wilk.

Relacja TV sfera w 11 minucie tutaj

Zdjęcia z konkursu tutaj

Poprawiony: sobota, 05 marca 2016 16:49
 
Muzeum Górnictwa w Zabrzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 11 lutego 2016 21:53

 

Zaproszenie


do Muzeum Górnictwa w Zabrzu

 


Poprawiony: czwartek, 11 lutego 2016 22:04
 
Dzień Śląskiej Mowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 25 stycznia 2016 23:16

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – Dzień Śląskiej Mowy

 


Tradycja obchodów Dnia Śląskiej Mowy w regionie jest stosunkowo młoda, czemu trudno się dziwić. W okresie panowania niemieckiego etnolekt Ślązaków traktowany był jako miejscowy dialekt języka polskiego. Sytuacja właściwie nie uległa zmianie ani w ramach autonomicznego województwa śląskiego, ani też w okresie PRL-u. W Polsce Ludowej nasz etnolekt traktowano jako gwarę i systematycznie trzebiono z powszechnego używania w przestrzeni publicznej. Przenoszono to w pewnym sensie na status społeczny użytkowników etnolektu, praktycznie zamykano ślązczyznę w swoistym skansenie i skazywano tym sposobem na powolny zanik. Literacki język polski stawał się jakby gwarantem awansu społecznego Ślązaków. Rodzice, chcąc uchronić swoje pociechy w procesie edukacyjnych od przykrości których sami doświadczali, po części świadomie unikali porozumiewania się ze swoim potomstwem w etnolekcie śląskim.

Dopiero przeobrażenia końca XX wieku, których w Polsce doświadczyliśmy, pozwoliły inaczej spojrzeć na nasz dialekt, dając impuls do jego rozwoju. Powoli coraz wyraźniejsza staje się nawet afirmacja śląskiej mowy, jako ciągle wyraźnie brzmiącego i swoiście duchowego elementu naszej małej ojczyzny, bez którego przecież w unitarnym państwie odrębność etniczna Ślązaków uległaby szybkiemu zanikowi na naszej górnośląskiej ziemi.

W znaczącym stopniu do tej afirmacji przyczyniła się popularność konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, organizowanego cyklicznie już od ćwierćwiecza przez Radio Katowice, którego inicjatorką była, a organizatorka jest po dzień dzisiejszy, pani senator Maria Pańczyk. Ten pierwszy i najważniejszy konkurs zaowocował licznymi lokalnymi inicjatywami o podobnym charakterze.

Szperając głęboko w Internecie można natknąć się również na informacje dotyczące inicjatyw zbliżonych do idei Dnia Śląskiej Mowy, jednakże nie łączono tego od razu z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, który przypada na dzień 21 lutego i obchodzony jest już od kilkunastu lat. Dopiero rok 2010 okazał się być rokiem przełomowym. W tym właśnie roku jednoznacznie i oficjalnie zorganizowano Dzień Śląskiej Mowy w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, co miało miejsce w Rudzie Śląskiej. Inicjatywa należała do halembskiego Koła Związku Górnośląskiego, które z tej okazji po raz pierwszy przyznało odznaki „Pszociela Ślonski Godki”. Koło ZG tym sposobem zaakcentowało szczególnie znaczenie tego święta dla osób po dziś dzień posługujących się etnolektem śląskim.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/...

W kolejnym roku halembskie Koło ZG, przy współpracy z Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej, zorganizowało ogólnomiejski konkurs recytacji śląskiej poezji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych – co odbywa się od 2011 roku cyklicznie.

Znaczący wpływ jednak na spopularyzowanie Dnia Śląskiej Mowy miało już potem zaangażowanie się w tę sprawę posła Marka Plury, który po dzień dzisiejszy, będąc już europosłem, promuje ideę systematycznie. Stopniowo to święto zyskuje na znaczeniu w środowisku autochtonów, choć nie tylko, bo popularność naszego etnolektu powoli rośnie.

Podobnie jest zresztą z odznaką „Pszociela Ślonski Godki”, która niejako „wystartowała” równolegle, a której historię warto przy okazji przybliżyć.

Początkiem tej inicjatywy był o rok wcześniejszy pomysł zorganizowania plebiscytu internetowego o takiej właśnie nazwie. Pomysł ten pojawił się na spotkaniu stowarzyszenia „Pro Loquela Silesiana’ już w 2009 roku. Został początkowo zaakceptowany przez PLS i przystąpiono do jego realizacji. Szybko jednak wywołało to ogromną falę hejtu na popularnym wtedy portalu „nasza-klasa.pl”. W efekcie został jednak przeprowadzony jako plebiscyt o charakterze autorskim, prywatnym, choć pod patronatem stowarzyszenia. Wydarzenia związane z pierwszą edycją plebiscytu zostały zresztą nieomal kronikarsko przedstawione w sztuce o tytule „Plebiscyt we Necie”, wydanej w 2011 r.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/...

Uroczysty finał odbył się we wrześniu 2009 roku. Laureatom wręczono wtedy pamiątkowe medale, a przy okazji pojawiły się pierwsze datki z przeznaczeniem na sfinansowanie stosownej odznaki.

http://www.nettg.pl/news/11803/pszo...

Podjęło się tego halembskie Koło Związku Górnośląskiego. Zadanie zostało zrealizowane skutecznie w przeciągu kilku miesięcy, a inauguracja nadań nastąpiła właśnie z okazji Dnia Śląskiej Mowy w 2010 roku. Sama odznaka cieszy się również sporą popularnością. Po dzień dzisiejszy nadano przeszło półtorej setki odznak w stopniu brązowym, kilkanaście srebrnych i jedna złotą.

 

 

Bronisław Wątroba


Poprawiony: wtorek, 02 lutego 2016 19:14
 
Koncert kolend PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 14 stycznia 2016 22:35

 

 

Zaproszenie

 

Wiiliijoo”-Koncert śląskich pastorałek Mariana Makuli i kolęd polskich

 

 

Koncert odbędzie się 17 stycznia o godzinie 19.00 w kościele p.w. Bożego Narodzenia w Halembie


Poprawiony: czwartek, 14 stycznia 2016 22:58
 
Zaproszenie do Panewnik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 29 grudnia 2015 22:39

 

Zaproszenie na kolędowanie Związku Górnośląskiego

w Panewnikach

 

Serdecznie zapraszam członków, sympatyków i  przyjaciół Związku Górnośląskiego na tradycyjne wspólne kolędowanie w Bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach, które odbędzie się w sobotę 2 stycznia 2016 roku o godz. 16.00.

 

 


Poprawiony: wtorek, 29 grudnia 2015 23:02
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 59