Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Spotkanie z ks.M.Brzóską PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 21 lutego 2017 08:43

Rok Reformacji

 

 

Dnia 13 lutego, w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 24, odbyło się comiesięczne spotkanie członków halembskiego Koła Związku Górnośląskiego.Gościem specjalnym spotkania był ksiądz proboszcz świętochłowicko-rudzkiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marcin Brzóska.

 

Rok 2017 jest w naszym województwie decyzją sejmiku ogłoszony Rokiem Reformacji, co wiąże się z rocznicą 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra, początkującego reformatorski ruch religijny. Ksiądz Marcin Brzoska przedstawił więc zgromadzonym członkom Koła dość obszernie samą postać Marcina Lutra, jak też początki jego działalności reformatorskiej. Pokrótce przedstawił też dzieje Reformacji na Śląsku, nie pomijając przy tym sprawy wcześniejszego o całe stulecie husytyzmu. Opowiedział też o swojej parafii zrzeszającej łącznie kilkuset wiernych ze Świętochłowic i Rudy Śląskiej. Zachęcił obecnych do zainteresowania się ciekawymi świątyniami ewangelickimi w naszym regionie. Omówił też i zachęcił do udziału w wydarzeniach planowanych w związku z trwającym już Rokiem Reformacji.


W części końcowej członkowie Koła ZG zadali kapłanowi szereg pytań dotyczących specyfiki religii reformowanej, obrządku i życia parafii. Nie obeszło się też bez pytań o kontekście ściśle historycznym.Na wszystkie te pytania uzyskano wyczerpujące odpowiedzi.

 

W imieniu członków Koła, prezes Adam Wieczorek podziękował za niezwykle owocne i ciekawe zaprezentowanie obecnym tematu. Na tym zebranie Koła praktycznie się zakończyło. Formalności dotyczące bieżących spraw organizacyjnych zostały omówione wcześniej, przed przybyciem księdza Marcina Brzóski.

 

Tekst i zdjęcia Bronisław Wątroba

 


Poprawiony: wtorek, 21 lutego 2017 19:17
 
Jubileusz 110 lecia parafi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 27 grudnia 2016 22:00

 

JUBILEUSZ 110 lecia PARAFII MATKI BOSKIEJ

RÓŻAŃCOWEJ w HALEMBIE

 

Uroczysta dziękczynna msza w intencji parafian z okazji 110 rocznicy istnienia parafii

dnia 1 stycznia 2017 rok o godzinie 8.30

 

Po wieloletnich staraniach Halembianie i przy wydatnej pomocy mieszkańców Starej Kuźnicy wybudowali kościół,który dnia 29 września 1890 roku został poświęcony. Był to dzień wielkiej radości,uczestnicy uroczystości podziwiali piękny obraz w ołtarzu głównym przedstawiający Matkę Boską Królową Różańca św.

Dekret kardynała Georga Kopp o erygowaniu

parafii w Halembie

 

Halemba 100 lat parafii MBR kliknij tutaj

O historii parafii i kościoła w zakładce Mały Leksykon Halembski

 

 Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2017 22:06
 
Boże Narodzenie 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 20 grudnia 2016 15:37

 

BOŻE NARODZENI 2016


 

Życzą Prezes i członkowie Zarządu

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2016 22:39
 
Opłatek 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 19 grudnia 2016 22:56

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE NASZEGO KOŁA

 

Tradycyjne spotkanie opłatkowe członków rozpoczęła modlitwa przed wieczerzą wigilijną. Choć do świąt pozostało jeszcze trochę czasu było nam miło spotkać się w jednym czasie i miejscu by połamać się opłatkiem zasiąść przy wspólnym wigilijnym stole i złożyć serdeczne życzenia.

W atmosferze wigilijnej nocy spożyliśmy wyśmienitą kolacje, śpiewaliśmy radośnie kolędy wspominaliśmy swoje wigilie domowe.

Była to niezwykła chwila dla nas wszystkich. Święta bowiem jednoczą ludzi, ten czas pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach, oderwać się od problemów życia codziennego i przeżywać magiczną bożonarodzeniową atmosferę.

Zdjęcia Jolanta Słowik


Poprawiony: poniedziałek, 19 grudnia 2016 23:23
 
Od Parowców do Poduszkowców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 16 listopada 2016 21:22

 

ZAPROSZENIESerdecznie zapraszamy na wystawę Od Parowców do Poduszkowców organizowaną przez Stowarzyszenie i Kolekcję „Barwy Śląska“. Podczas wystawy zaprezentowana zostanie krótka historia kolei w Polsce i na Świecie. Zwiedzający dowiedzą się o najstarszej na świecie nieprzerwanie działającej kolei wąskotorowej, kilku ciekawostek o tym, która z lokomotyw była pierwszą w stanie Nowy York, który parowóz był najpopularniejszy w USA na przełomie XIX i XX wieku, jak wygląda superszybki pociąg w Japonii oraz który parowóz był produkowany w Chrzanowie. Ekspozycję tworzą 52 obrazy namalowane przez twórców intuicyjnych tj.: Bernacki Jerzy, Fojcik Czesław, Górnik Andrzej, Hetman Józef, Marcol Alicja i Marcol Andrzej.
Dodatkową atrakcją podczas wystawy będzie występ zespołu Kapela z Naszego Miasteczka oraz poczęstunek.Poprawiony: środa, 16 listopada 2016 21:46
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 59