Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Wielkanoc 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 12 kwietnia 2017 20:55

Alleluja, Alleluja !

 

Poprawiony: czwartek, 13 kwietnia 2017 20:53
 
Droga Krzyżowa ulicami Halemby PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 05 kwietnia 2017 21:03

 

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI HALEMBY


Zdjęcie z Małego Leksykonu Halembskiego

W piątek przejdzie ulicami Halemby Droga Krzyżowa. Początek o godz. 19.15 w naszej parafii. Pierwsze siedem stacji odprawimy na terenie naszej parafii, a siedem następnych na terenie parafii Bożego Narodzenia.

Nabożeństwo organizowane od 1994 w przedostatni piątek Wielkiego Postu, ze stacjami wyznaczonymi w miejscach szczególnych dla historii dzielnicy; po 7 na każdą parafię ; początek i koniec nabożeństwa organizowany zamiennie przez jedną lub drugą parafię.

W parafii Kłodnica piątek o godz. 17.00 Msza św. a po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami parafii. Rozpoczęcie przy krzyżu misyjnym.

 


Poprawiony: środa, 05 kwietnia 2017 21:23
 
Zaproszenie Muzeum Górnictwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 22 marca 2017 08:44

Muzeum Górnictwa w Zabrzu

zaprasza na spotkaniePoprawiony: środa, 22 marca 2017 20:52
 
Konkurs recytatorski po ślonsku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 26 lutego 2017 13:38

Dni Ślonski Godki

oraz

konkurs recytatorski w śląskiej mowie

 

W rama Dnia Ślonski Godki w dniu 21 lutego po raz 7 odbył się konkurs recytatorski w mowie śląskiej dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. Repertuar uczestników był bardzo zróżnicowany,a poziom wysoki i można stwierdzić, że godka śląsko ma się całkiem dobrze. Konkurs jest wspólnie  organizowany z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich. Konkurs zaszczycili swoją obecności Anna Krzysteczko,zastępca prezydenta miasta, radni: Cecylia Gładysz, Agnieszka Płaszczyk, Henryk Piórkowski, Władysław Kucharski, Ewa Borys - wizytator Kuratorium Oświaty, z delegatury w Gliwicach, Bronisław Wątroba - przedstawiciel Związku Górnośląskiego, przedstawiciele Związku Filatelistów

Wynik konkursu w kategorii gimnazja:

I miejsce: Weronika Jarczyk – Gimnazjum nr 9

II miejsce: Weronika Lauger – Gimnazjum nr 5

III miejsce: Alicja Fąfara– Gimnazjum nr 13

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Patrycja Dewar – Szkoła Podstawowa nr 21

II miejsce: Marcin Sitek – Szkoła Podstawowa nr 6

III miejsce: Jennifer Targosz - Szkoła Podstawowa nr 4

Od lewej uczniowie Szkół Podstawowych

 

Gratulujemy laureatom konkursu.

 

Zdjęcia Bronisław Wątroba

 

 


Poprawiony: niedziela, 26 lutego 2017 22:29
 
Spotkanie z ks.M.Brzóską PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 21 lutego 2017 08:43

Rok Reformacji

 

 

Dnia 13 lutego, w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 24, odbyło się comiesięczne spotkanie członków halembskiego Koła Związku Górnośląskiego.Gościem specjalnym spotkania był ksiądz proboszcz świętochłowicko-rudzkiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marcin Brzóska.

 

Rok 2017 jest w naszym województwie decyzją sejmiku ogłoszony Rokiem Reformacji, co wiąże się z rocznicą 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra, początkującego reformatorski ruch religijny. Ksiądz Marcin Brzoska przedstawił więc zgromadzonym członkom Koła dość obszernie samą postać Marcina Lutra, jak też początki jego działalności reformatorskiej. Pokrótce przedstawił też dzieje Reformacji na Śląsku, nie pomijając przy tym sprawy wcześniejszego o całe stulecie husytyzmu. Opowiedział też o swojej parafii zrzeszającej łącznie kilkuset wiernych ze Świętochłowic i Rudy Śląskiej. Zachęcił obecnych do zainteresowania się ciekawymi świątyniami ewangelickimi w naszym regionie. Omówił też i zachęcił do udziału w wydarzeniach planowanych w związku z trwającym już Rokiem Reformacji.


W części końcowej członkowie Koła ZG zadali kapłanowi szereg pytań dotyczących specyfiki religii reformowanej, obrządku i życia parafii. Nie obeszło się też bez pytań o kontekście ściśle historycznym.Na wszystkie te pytania uzyskano wyczerpujące odpowiedzi.

 

W imieniu członków Koła, prezes Adam Wieczorek podziękował za niezwykle owocne i ciekawe zaprezentowanie obecnym tematu. Na tym zebranie Koła praktycznie się zakończyło. Formalności dotyczące bieżących spraw organizacyjnych zostały omówione wcześniej, przed przybyciem księdza Marcina Brzóski.

 

Tekst i zdjęcia Bronisław Wątroba

 


Poprawiony: wtorek, 21 lutego 2017 19:17
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 59