Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Historia pomnika w Halembie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 31 sierpnia 2016 15:12

 

Historia Pomnika

 

 

Mieszkańcy Halemby brali udział w trzech Powstaniach Śląskich. W 1934 roku upamiętniono trzy zrywy powstańców śląskich pomnikiem, który stanął w sąsiedztwie skrzyżowania obecnej ulicy 1-Maja i Kłodnickiej.

Pomnik erygowano 11.11 1934 roku, postawiony na trójstopniowym postumencie stały trzy sześcienne bloki tworzące cokół,które symbolizują trzy powstania śląskie Na jednym z nich umieszczona była tablica z napisem pamiątkowym Na Pamiątkę Złączenia Śląska z Polską 1922 – 11.11.1934 Całość wieńczyła rzeźba orla z rozpostartymi skrzydłami. Pomnik został zniszczony przez okupanta w 1939. W fundamenty tego pomnika wmurowano butelkę, a w jej środku umieszczono kartki z nazwiskami powstańców śląskich i ludzi zasłużonych dla Halemby, a znalezione nazwiska ułatwiły im prześladowanie Polaków .Pomnik został wybudowany z składek mieszkańców Halemby.Plac przed pomnikiem

W parafialnym piśmie parafii Matki Bożej Różańcowej „Paciorki Nadziei” opisałem dzieje pomnika i wojenne losy powstańców, których okupant zmusił do rozbiórki pomnika. W kaźniach hitlerowskich zginęli dowódcy powstańców: z Halemby Jan Burek, Henryk Pyka, z Kłodnicy Paweł Burszka, Ignacy Karczmarek, Siekierski, ze Starej Kuźnicy - Wawrzyniec Szczudlak, którego rodzinę wysiedlono z własnego budynku, a żonę pozostawiono bez środków na utrzymanie rodziny. Wspomnę że pierwsze śmiertelne ofiary powstańcze na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej w 1939 r. to halembianie Jan Cipa i Wojciech Pakuła.

Pomimo wieloletnich starań z mojej strony pomnika nie udało się odbudować,chociaż udało się zgromadzić pamiątkowe zdjęcia pozwalające na rekonstrukcję dawnego pomnika.

Stanisław Kiermes

 

 

Poprawiony: środa, 31 sierpnia 2016 15:56
 
V dziń Ślonzoka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 12 sierpnia 2016 19:30

 

 

V dziń Ślonzoka


Po raz piąty w Filii Biblioteki nr 18 w Halembie zorganizowany został 10 sierpnia Dziyń Ślonzoka. Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie jako święto ustanowiona rezolucją 49/214 z dnia 23 grudnia 1994 r przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzone zawsze 9 sierpnia.(pierwsza rezolucja ustanowiono jako dekadę,a w 2004 r nowo rezolucja do 2014 r).Celem rezolucji jest podkreślenie różnorodności kulturowej tubylców,tak bardzo wzbogacające rodzinę ludzką.

Organizatorami Dnia Ślonzoka są MBP filia nr 18, Związek Górnośląski koło Halemba i Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Spotkanie zaszczycili rudzcy twórcy kultury i mieszkańcy Halemby.

Podczas spotkania przyznano, między innymi, odznaczenia „Pszociel Ślónski Godki”.

 

Marian Makula odznaczony złotą odznaką Pszociela Śląski Godki

 

Dorota Świtała-Trybek odznaczona brązową odznaką Pszociela Śląski Godki

 

Grzegorz Brożek odznaczona brązową odznaką Pszociela Śląski Godki

Gratulujemy odznaczonym odznakom Pszociela Śląski Godki

 

Podczas spotkania uczestnicy wspólnie odśpiewali „Hymn Ślązaka” a rudzcy twórcy kultury zaprezentowali swoją śląską twórczość.

 

 

Prezes piekarskiego Koła Związku Górnośląskiego Helena Leśniowska zaprezentowała wydane w Piekarach książki: „Rajza z piekarskom godkom” i „Co w ślonski duszy gro”. Uczestnicy wysłuchali także opowieści o tym, czym wyróżnia się piekarski dialekt. Natomiast Bronisław Wątroba zapoznał wszystkich z legendami o św. Wojciechu i odczytał swoje utwory napisane po śląsku właśnie na ten temat.

Zdjęcia udostępnił Bronisław Wątroba. tutaj


Poprawiony: piątek, 12 sierpnia 2016 21:08
 
Spotkanie Autorskie z Jurkiem Ciurlok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 16 maja 2016 18:39

 

Spotkanie Autorskie z Jurkiem Ciurlok


 

Spotkanie autorskie rozpoczęło się od wręczenia srebrnej odznaki Pszociela Śląski Godki a laudację wygłosił Bronisław Wątroba.Zasługi Jurka Ciurloka dla śląski godki są powszechnie znane i dla przypomnienia - jest autorem kilku książek historycznych o śląsku,przekład na język śląski wszystkich 109 aforyzmów Franza Kafki.


Więcej osiągniesz uśmiechem,niż wyrąbiesz mieczem

William Shakespeare

 

Tym cytatem rozpoczął spotkanie i uzupełnił komentarzem przy pomocy śmiechu możemy walczyć ze strachem,który "wyśmiejemy"staje się mniej groźny.A najlepszym dostarczycielem,beztroskiego,niewymuszonego śmiech jest dowcip.Poznaliśmy historię powstania kabaretu i bogatego dorobku Masztalskich.Wspomniał o mało znanym czasopiśmie "Soroń", którego naczelnym redaktorem był Ligoń, o gazecie 7 Groszy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników w owym czasie. Opowiadał o historii powstawania dowcipu na Śląsku, która to historia sięga XIII wieku,podając przykłady w dokumentach.A specyfiką śląskiego humoru jest to że Ślązak potrafi się śmiać z samego siebie. Wspomniało o międzynarodowym projekcie "Śląski Kafka" .którego szczególnym elementem projektu, jest unikatowy przekład na śląski, dokonany przez Jerzego Ciurloka, wszystkich 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru "Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze"

Spotkanie trwało ponad 2 godziny i było bardzo interesujące.

Zdjęcia Bronisława Wątroby tutaj

Poprawiony: niedziela, 22 maja 2016 08:51
 
Spotkanie autorskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 03 maja 2016 10:15

 

Zaproszenie


na spotkanie autorskie


 


Związek Górnośląski Koło Halemba zaprasza na Spotkanie Autorskie z Jurkiem Ciurlok

p.t. „Historia Humoru na Śląsku”

w dniu 10.05.2016 r. ( wtorek ) do Szkoły Podstawowej nr 24 o godzinie 18.00.

 


Poprawiony: niedziela, 22 maja 2016 08:49
 
Śląskie Gody 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 26 kwietnia 2016 20:41

 

21 Śląskie Gody


1maja 2016

 Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2016 21:02
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 56