Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Konkurs recytatorski po ślonsku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 26 lutego 2017 13:38

Dni Ślonski Godki

oraz

konkurs recytatorski w śląskiej mowie

 

W rama Dnia Ślonski Godki w dniu 21 lutego po raz 7 odbył się konkurs recytatorski w mowie śląskiej dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. Repertuar uczestników był bardzo zróżnicowany,a poziom wysoki i można stwierdzić, że godka śląsko ma się całkiem dobrze. Konkurs jest wspólnie  organizowany z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich. Konkurs zaszczycili swoją obecności Anna Krzysteczko,zastępca prezydenta miasta, radni: Cecylia Gładysz, Agnieszka Płaszczyk, Henryk Piórkowski, Władysław Kucharski, Ewa Borys - wizytator Kuratorium Oświaty, z delegatury w Gliwicach, Bronisław Wątroba - przedstawiciel Związku Górnośląskiego, przedstawiciele Związku Filatelistów

Wynik konkursu w kategorii gimnazja:

I miejsce: Weronika Jarczyk – Gimnazjum nr 9

II miejsce: Weronika Lauger – Gimnazjum nr 5

III miejsce: Alicja Fąfara– Gimnazjum nr 13

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Patrycja Dewar – Szkoła Podstawowa nr 21

II miejsce: Marcin Sitek – Szkoła Podstawowa nr 6

III miejsce: Jennifer Targosz - Szkoła Podstawowa nr 4

Od lewej uczniowie Szkół Podstawowych

 

Gratulujemy laureatom konkursu.

 

Zdjęcia Bronisław Wątroba

 

 


Poprawiony: niedziela, 26 lutego 2017 22:29
 
Spotkanie z ks.M.Brzóską PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 21 lutego 2017 08:43

Rok Reformacji

 

 

Dnia 13 lutego, w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 24, odbyło się comiesięczne spotkanie członków halembskiego Koła Związku Górnośląskiego.Gościem specjalnym spotkania był ksiądz proboszcz świętochłowicko-rudzkiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marcin Brzóska.

 

Rok 2017 jest w naszym województwie decyzją sejmiku ogłoszony Rokiem Reformacji, co wiąże się z rocznicą 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra, początkującego reformatorski ruch religijny. Ksiądz Marcin Brzoska przedstawił więc zgromadzonym członkom Koła dość obszernie samą postać Marcina Lutra, jak też początki jego działalności reformatorskiej. Pokrótce przedstawił też dzieje Reformacji na Śląsku, nie pomijając przy tym sprawy wcześniejszego o całe stulecie husytyzmu. Opowiedział też o swojej parafii zrzeszającej łącznie kilkuset wiernych ze Świętochłowic i Rudy Śląskiej. Zachęcił obecnych do zainteresowania się ciekawymi świątyniami ewangelickimi w naszym regionie. Omówił też i zachęcił do udziału w wydarzeniach planowanych w związku z trwającym już Rokiem Reformacji.


W części końcowej członkowie Koła ZG zadali kapłanowi szereg pytań dotyczących specyfiki religii reformowanej, obrządku i życia parafii. Nie obeszło się też bez pytań o kontekście ściśle historycznym.Na wszystkie te pytania uzyskano wyczerpujące odpowiedzi.

 

W imieniu członków Koła, prezes Adam Wieczorek podziękował za niezwykle owocne i ciekawe zaprezentowanie obecnym tematu. Na tym zebranie Koła praktycznie się zakończyło. Formalności dotyczące bieżących spraw organizacyjnych zostały omówione wcześniej, przed przybyciem księdza Marcina Brzóski.

 

Tekst i zdjęcia Bronisław Wątroba

 


Poprawiony: wtorek, 21 lutego 2017 19:17
 
Jubileusz 110 lecia parafi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 27 grudnia 2016 22:00

 

JUBILEUSZ 110 lecia PARAFII MATKI BOSKIEJ

RÓŻAŃCOWEJ w HALEMBIE

 

Uroczysta dziękczynna msza w intencji parafian z okazji 110 rocznicy istnienia parafii

dnia 1 stycznia 2017 rok o godzinie 8.30

 

Po wieloletnich staraniach Halembianie i przy wydatnej pomocy mieszkańców Starej Kuźnicy wybudowali kościół,który dnia 29 września 1890 roku został poświęcony. Był to dzień wielkiej radości,uczestnicy uroczystości podziwiali piękny obraz w ołtarzu głównym przedstawiający Matkę Boską Królową Różańca św.

Dekret kardynała Georga Kopp o erygowaniu

parafii w Halembie

 

Halemba 100 lat parafii MBR kliknij tutaj

O historii parafii i kościoła w zakładce Mały Leksykon Halembski

 

 Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2017 22:06
 
Boże Narodzenie 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 20 grudnia 2016 15:37

 

BOŻE NARODZENI 2016


 

Życzą Prezes i członkowie Zarządu

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2016 22:39
 
Opłatek 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 19 grudnia 2016 22:56

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE NASZEGO KOŁA

 

Tradycyjne spotkanie opłatkowe członków rozpoczęła modlitwa przed wieczerzą wigilijną. Choć do świąt pozostało jeszcze trochę czasu było nam miło spotkać się w jednym czasie i miejscu by połamać się opłatkiem zasiąść przy wspólnym wigilijnym stole i złożyć serdeczne życzenia.

W atmosferze wigilijnej nocy spożyliśmy wyśmienitą kolacje, śpiewaliśmy radośnie kolędy wspominaliśmy swoje wigilie domowe.

Była to niezwykła chwila dla nas wszystkich. Święta bowiem jednoczą ludzi, ten czas pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach, oderwać się od problemów życia codziennego i przeżywać magiczną bożonarodzeniową atmosferę.

Zdjęcia Jolanta Słowik


Poprawiony: poniedziałek, 19 grudnia 2016 23:23
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 57