Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Spotkanie z Mariuszem Dmetreckim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 października 2017 19:57

 

Spotkanie z Mariuszem Dmetreckim

na temat historycznych relacji między

Mikołowem a Halembą

 

 

Każdy powinien znać swoją lokalną tożsamość wynikająca z historycznych relacji i kultywować oraz rozpowszechniać wiedzę o naszej „małej ojczyźnie”.

Najstarsza wzmianka o Mikołowie pochodzi 1222 roku a o Halembie z 1451 roku. Między Mikołowem a Halembą była w 1287 wzmiankowana wioska Dzierzkowice (najstarsza nazwa Rety Śmiłowickiej) darowana w 1527 r Wojtkowi Nyce jako przysiółek Kuźnicy Starej. Rozwijały się powiązania gospodarcze i rodzinne. Te tereny były dobrze rozwiniętej uprawy chmielu i piwowarstwa. Świadczą o tym liczne wzmianki w dokumentach. W Mokrym były wapienniki które przyczyniły się do rozwoju budownictwa(istniały jeszcze w latach 80 XX w).Na rozwój tych terenów mieli Karol Godula i jego spadkobierczyni Joanna Schaffgotsch oraz właściciele księstwa pszczyńskiego,którzy budowali kopalnie,cegielnie i drogi.

Mieszkańcy Starej Kuźnicy należeli kiedyś do parafii w Mikołowie a korzystali z kościoła finalnego w Paniowach. Granica parafii Matki Boskiej Różańcowej zachodziła do 1967 r o teren obecnej Borowej Wsi. Od 1835 r mieszkańcy Starej Kuźnicy wyznania ewangelickiego należeli do kościoła ewangelickiego w Mikołowie.

W okresie drugiej wojny światowej Niemcy budowali autostradę,ślady można się dopatrzeć w lesie Śmiłowickim. Jest dokumentacja z tego okresu o budowie kanału Wisła -Odra a rzeka Kłodnica miała dostarczać wodę.

Spotkanie trwało prawie dwie godziny i było bardzo ciekawe.


Poprawiony: wtorek, 17 października 2017 20:14
 
Pamiętamy o powstańcach śląskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 23 sierpnia 2017 17:07

Pamiętamy o rocznicy Powstań Śląskich


Z uroczystości odsłonięcia Tablice Pamięci na cmentarzu Komunalnym (25.10.2008 r)

Pamiętając o kolejnej rocznicy powstań śląskich , na cmentarzu pod Tablicami Pamięci odbyła się skromna uroczystość z modlitwą za poległych powstańców i zapalenie zniczy.

W powstaniu brało udział 122 mieszkańców Halemby,53 z Kłodnicy i 24 z Starej Kuźnicy.

Poprawiony: czwartek, 24 sierpnia 2017 14:00
 
Śląskie fajrowanie powstańcze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 20:17

 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Zaprasza na śląskie fajrowanie powstańcze.

27 sierpnia 2017 r.

godz.17.00

Poprawiony: poniedziałek, 21 sierpnia 2017 20:37
 
Lato w mieście PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 19 lipca 2017 07:21

PROPOZYCJE NA LATO W MIEŚCIE


Wakacje już trwają i mamy propozycje jak i gdzie je spędzić w naszej śląskiej aglomeracji,a jest wiele możliwości. Mamy w sąsiedztwie Halemby wiele atrakcji do zwiedzenia. Pozwolę sobie wymienić Śląski Ogród Botaniczny w Mokrem, zamek w Chudowie,ruiny zamku z XIX w Rudzie i w sąsiedztwie ruiny domu Karola Goduli, Muzeum PRL w Bielszowicach.

Super atrakcja jest w Zabrzu Makoszowach Zbytkowa Kopalnia Guido http://www.kopalniaguido.pl/


Zdjęcia udostępnił Henryk Fic

 

Miejskie Centrum Kultury organizuje Lato w Ogrodzie

 

Poprawiony: czwartek, 20 lipca 2017 07:10
Więcej…
 
60 lat kop.Halemba PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 02 lipca 2017 07:56

 

KOPALNIA HALEMBA MA 60 LAT

MATKA ŻYWICIELKA”


Zdjęcie Marian Goleśny

W kościele Matki Bożej Różańcowej 30 czerwca odprawiona została uroczysta msza św.z okazji 60 lecia istnienia kop. Halemba,której przewodniczył ks. proboszcz Bernard Drozd. Uroczystej mszy udział wzięło 9 pocztów sztandarowych,Przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Myszur, kierownictwo kop. Ruda i przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.

W swej homilii ks. Bernard Drozd użył słowa kopalnia to nasza „Matka Żywicielka” i to jest prawda,nie wolno o tym zapomnieć. Przedstawił w skrócie historię kopalni. Powstała oficjalnie 1 lipca 1957 roku w strukturach Bytomskiego Zjednoczenia Węglowego. Przypomniał, że Halemba była pierwszą w Polsce kopalnią oddaną do eksploatacji po II wojnie światowej. Dzięki kopalni Halemba się rozwijała,powstało Osiedla Awaryjne i Halemby II, przychodnia lekarska. Dom Górnika ,Hala Sportowa,zagospodarowano dolinę Kłodnicy(amfiteatr i inne obiekty). Przechodziła w swej historii różne chwile, radosne i smutne, tak jak w każdej rodzinie. Imieniem kop. Halemba powstał statek morski wodowany w Szczecinie,przypomniał historię „Czarnej Monstrancji”oraz katastrofy górnicze z 1990 r zginęło 9 górników i 2006r zginęło 23 górników. Podziękował górniczej braci za aktywny udział w życiu parafii. Życzył górnikom bezpiecznej pracy i 100 lat stanienia kopalni.


 

Poprawiony: sobota, 15 lipca 2017 09:52
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 58