Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Uroczystości 20-lecia koła Halemba PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 01 lipca 2010 20:33

Świętowanie jubileuszu dwudziestolecia naszego koła rozpoczęliśmy mszą w kościele Matki Boskiej Różańcowej z udziałem zaproszonych gości,członków i sympatyków.W kazaniu ks. Antoni Myśliwiec mówił o małej ojczyźnie czyli Górnym Śląsku .Mała ojczyzna to nie tylko miejsce z którego się wywodzi i w którym się dorasta, to więź z tym miejscem, z jego regionalną kulturą, historią, tradycją, obyczajami. Identyfikację z małą ojczyzną poparł przykładem z Nowego Testamentu, w którym to często jest użyte jest określeni "o Jezusie z Nazaretu"jako wielkiej wartości miejsca urodzenia i pochodzenia.

Poprawiony: niedziela, 04 lipca 2010 10:28
Więcej…
 
Koło Halemba ma 20 lat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 15 czerwca 2010 21:55

Uznanie przez Związek wartości chrześcijańskich w życiu społeczno-politycznym pozyskało dla działalności koła proboszcza Parafii Matki Boskiej Różańcowej ks. Alojzego Brzezinę. Dzięki jego życzliwemu nastawieniu, przez jedenaście miesięcy koło odbywało zebrania i spotkania z zaproszonymi gośćmi w parafialnej salce katechetycznej. W kościelnych gablotach umieszczane były komunikaty koła. Więź koła z duszpasterzami parafii trwa nadal pomimo zmiany lokalu zebrań koła.

Poprawiony: sobota, 26 czerwca 2010 22:46
Więcej…
 
"Dzień Patrona" w rudzkim Gimnazjum nr 8. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 17 maja 2010 19:49

Dnia 11.V.2010 r w halembskim Gimnazjum nr 8 zorganizowany został "Dzień Patrona". Patronem tej placówki oświatowej jest Stanisław Ligoń, więc w trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć tego co tkwi  w duszy każdego Ślązaka - naszej godki.

Po obszernym przedstawieniu sylwetki patrona, znanego działacza społecznego, twórcy i piewcy tego co śląskie, przystąpiono do uroczystego nagrodzenia trójki pedagogów odznaką "Pszociel Ślonski
Godki". Odznaki i dyplomy wręczała pani viceprezes halembskiego Koła Związku Górnośląskiego Jolanta Wrana. Za popularyzację śląskiej godki wśród młodzieży szkolnej, przygotowywanie uczniów do konkursów, jak też współorganizowanie tychże, nagrodzone zostały:
Bożena Botor - Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Ligonia w Rudzie Śl.
Jolanta Pączkowska - Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Rudzie Śl.
Jolanta Świtała-Mastalerz - SP nr 24 im. Powstańców Ślaskich w Rudzie Sl.
Zwieńczeniem "Dnia Patrona" była część artystyczna. Działające w szkole kółko teatralne zaprezentowało przedstawienie "Ło guminioku" autorstwa Kazimierza Szymeczko. Zabawna fabuła "zdarzenia" dziejącego się na "hasioku", brawurowo zagrana przez uczniów, spotkała się z gromkimi brawami zgromadzonych gości, nauczycieli i gimnazjalistów.

Bronisław Wątroba

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:48
 
Wystawa banknotów zastępczych Śląska 1914-1924 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 17 maja 2010 15:12

 

"Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924"

 

W sierpniu 1914 roku, z chwilą wybuchu I wojny światowej, na terenie całych ówczesnych Niemiec odczuwany był dotkliwy brak pieniądza monetarnego o nominałach od 1/2 do 20 marek.Spowodowane to było poczynaniami państwa,starającego się zwiększyć swoje rezerwy złota, jak też reakcją ludności która
pochowała złote i srebrne monety na "czarną godzinę". Aby zaradzić powstałym trudnością władze samorządowe, a nawet większe przedsiębiorstwa szybko zdecydowały się na emisję prowizorycznego pieniądza zastępczego, o ograniczonym czasie i terenie obiegu. Nie było to w pełni legalne, ale z konieczności tolerowane przez państwo. Pojawiły się walory zwane notgeldami i nikt początkowo nie przypuszczał, że emisje tego typu występować będą w całej dekadzie 1914-1924.Zaowocowało to dziesiątkami tysięcy różnorodnych banknotów i bonów oraz tysiącami notgeldów monetarnych. Zaowocowało to dziesiątkami tysięcy różnorodnych banknotów i bonów oraz tysiącami notgeldów monetarnych.

Również na Śląsku, wtedy prowincji Prus podzielonej administracyjnie na trzy rejencje, było to zjawisko powszechne. Szczególnie dużo wystawców pieniądza tego typu pojawiło się na Górnym Śląsku, czyli ówczesnej rejencji opolskiej. W rejencji wrocławskiej sporo pieniądza zastępczego pojawiło się w samej stolicy - Wrocławiu, jednak prym wiódł tu Wałbrzych. Bogactwo emisji wałbrzyskich początkowo wynikało z jego roli centrum przemysłowego, a później z chęci osiągnięcia dodatkowych wpływów do kasy miejskiej. Podobnie było w rejencji legnickiej, gdzie samą Legnicę zdystansowała Zielona Góra emitująca wiele serii reklamowych, bo przecież miasto to słynęło wtedy ze swych winnic i sadów.
Notgeldy są dziś namacalnym świadectwem historycznym najważniejszego okresu minionego stulecia, gdy na gruzach trzech cesarstw tworzyły się nowe państwa europejskie, w tym też odradzała się niepodległa Polska. Plebiscyt i walka zbrojna powstańców śląskich również zostały utrwalone na tych walorach, szeroko wykorzystywanych do celów propagandowych. Ostateczny kres rozpowszechnianiu
lokalnego pieniądza położyła dopiero reforma waluty niemieckiej, kończąca okres hiperinflacji.

Wystawa "Banknoty zastępcze Śląska 1914 - 1924" obejmuje łącznie ponad 2000 banknotów i bonów z około 160 miast i gmin tego regionu. Ekspozycja ma charakter przenośny, gdyż powstała z myślą o prezentowaniu jej w powiatach i miastach śląskich, gdzie emitowano pieniądze tego typu. Z uwagi na jej edukacyjny i regionalny charakter szczególnie godna jest polecenia placówkom oświatowym. Stanowi przecież  swoiste przedstawienie historii regionu i "małych ojczyzn" (powiatów, miast, a nawet gmin). Dzieci i młodzież szkolna na wystawie mają okazję poznać dzieje swego bezpośredniego otoczenia.

Bronisław Wątroba

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:59
 
Spotkanie opłatkowe A.D. 2009 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 14 lutego 2010 14:48

Spotkanie opłatkowe członków koła w Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym z udziałem Prezydenta Miasta Pana Andrzeja Stania. Bardzo miłe i wzruszające spotkanie z uwagi na miejsce oraz wystawę malarstwa ze zbiorów Pana Stanisława Trefonia

.Spotkanie opłatkowe 12 styczeń 2010

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:36
 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 następna > ostatnia >>

Strona 59 z 59