Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Związek Górnośląski w Halembie 2010r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 08 marca 2011 21:53

 

W dniu 24 marca 2010 roku na walnym zebraniu członków dokonano wyboru władz koła na lata 2010-2014.Po spełnieniu wszystkich formalnych czynności i przyjęciu sprawozdania i uzyskaniu absolutorium przez ustępujący Zarząd wybrano na prezesa koła Adama Wieczorka.Wybrano Zarząd Koła w osobach: Weronika Szołtysek-vice prezes, Jolanta Wrana-vice prezes, Ludwik Poloczek-sekretarz,Grzegorz Wieczorek-skarbnik oraz Marię Lorens.

Poprawiony: niedziela, 13 marca 2011 22:17
Więcej…
 
Prośba o 1% swojego podadku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 27 lutego 2012 00:00

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie nam podczas dorocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym 1% swojego podatku należnego za poprzedni rok podatkowy.

Związek Górnośląski, numer KRS 0000030109

 

Serdecznie dziękujemy z przekazanie nam 1% - będzie to służyło naszym wspólnym celom.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 21:01
 
II Dzień Śląski Godki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 23 lutego 2011 15:42

 

Przypadający 21 lutego międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej był okazją do zorganizowania II Dni Śląski Godki w Rudzie Śląskiej.Nasze koło wspólnie z Gimnazjum nr.5 z tej okazji zorganizowało konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Halemby,Goduli i Orzegowa.

Konkurs recytatorski zaszczycili swoją obecnością:viceprezydet miasta Jacek Morek,zastępca przewodniczącego Rady Miasta Zbigniew Domżalski,radni przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych.

Konkurs poprowadziła Patrycja Pawera a poprzedziła go prelekcja Sabiny Bonczek-Nowak na temat znaczenia i rangi języków ojczystych i regionalnych.W konkursie uczestniczyło 11 recytatorów.Jury w składzie:Krystian Gałuszka,ks.Jan Małysek,Jan Wyżgoł i Norbert Klosa przyznało pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych Natalii Wieczorek z Szkoły Podstawowej nr.25 za recytację wiersza Krzysztofa Kokota "Kołoc ślonski".W kategori gimnazjalistów zwyciężył Rafał Ziomek z Gimnazjum nr.9,który zaprezentował wiersz Jolanty Pączkowskiej "Oma Hyjdla"

Podczas obrad jury uczniowie Gimnazjum nr.8 zaprezentowało przedstawienie teatralne według tekstu Kazimierza Szymeczko,pt."Straszliwa łopowieść o czornym gumioku na hasioku"Ślązak Roku 2007 rudzianin Norbert Klosa przedstawił poemat"Góra Chełmska"autorstwa ks.Norberta Bończyka.

Konkurs był okazją do uhonorowania brązową odznaką "Pszociel Ślonski Godki"nauczycieli zaangażowanych w utrwaleniu i przywracaniu śląski godki.Odznaki i dyplomy otrzymały:Teresa Mzyk,Anna Czarnecka,Weronika Gorka i Renata Janus a wręczały Weronika Szołtysek i Jolanta Wrana.

Nagrody dla laureatów i wszystkich uczestników ufundowali:Pro Loquela Silesian-Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Róża Krzyścik, Eugeniusz Marszałek,Bronisław Wątroba i Aleksander Wrana.

Dziękujemy uczniom Gimnazjum nr.8 za świetne przedstawienie teatralne.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy a Dyrekcji Gimnazjum i dyr.Bronisławowi Wilk dziękujemy za świetną organizację konkursu.

Poprawiony: czwartek, 24 lutego 2011 19:04
 
Zaproszenie na spektakl PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 09 lutego 2011 17:49

Zapraszamy na spektakl


„Głos sie zrywo, dusza śpiewo”


 

do Miejskiego Centrum Kultury

im. Henryka Bisty w Rudzie

Śląskiej w niedzielę 20.02.2011r.

godz. 17:00.


Bilety w kasie Teatru lub pod telefonem: 32 248 62 40


Fabuła spektaklu osadzona jest w śląskim środowisku piłkarskim i opowiada historię wdowy po czołowym piłkarzu i działaczu Bundesligi. Wdowa po śmierci męża wraca po latach, w przededniu Mistrzostw Europy 2012 w swoje rodzinne strony, czyli na Śląsk z zamiarem znalezienia nowego męża i wsparcia swoim majątkiem któregoś z miejscowych klubów piłkarskich.
Akurat jubileusz 90-lecia obchodzi zasłużony klub Zryw Czarny Las, któremu jednak grozi bankructwo i degradacja do niższej ligi. Wdowa trafia na uroczystości jubileuszowe, a prezes klubu wraz z zagranicznym trenerem dokładają wszelkich starań, aby swój majątek przeznaczyła na ich klub. Wszystko to podane z charakterystycznym śląskim humorem i oprawione w najpiękniejsze arie operetkowe w wykonaniu czołowych śląskich artystów wodewilowych.

Więcej informacji na stronie agencji oraz na www.mckrudasl.pl

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:25
 
Pszociel Śląski Godki wydarzeniem 2010roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 06 lutego 2011 20:10

Na portalu rudaslaska.naszemiasto.pl/ głosowano na wydarzenie roku 2010 w Rudzie Śląskiej. Pierwsze wręczenie odznaki "Pszociel Śląski Godki" uzyskało największą liczbę głosów .Mniejszą zainteresowanie wzbudziła porażka Prezydenta Andrzeja Stania i zwycięstwo Pani Grażyny Dziedzic w wyborach samorządowych oraz rudzki rynek(przebudowa placu Jana Pawła II).Odznaka została ustanowiona przez nasze koło i jest wręczana osobom zasłużonym w popularyzacji mowy i literatury śląskiej.Brązowe odznaki w 2010 roku wręczono 30 osobom.

Poprawiony: środa, 24 lutego 2016 21:43
 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 następna > ostatnia >>

Strona 55 z 59