Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Bożenarodzenie 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 16 grudnia 2018 22:44

 

Poprawiony: środa, 19 grudnia 2018 21:19
 
Prelekcja Henryka Fic PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 13 grudnia 2018 21:33

Ostatnie spotkanie koła było bardzo ciekawe. Nasz gość Henryk Fic wygłosił prelekcję pt. O Barbórce,wonglu i skarbniku. Temat rzeka ale krótką relację przedstawię.Św. Barbara jest patronką trudnych i niebezpiecznych zawodów t.j. górników ,hutników,strażaków, marynarzy,flisaków. Kult św. Barbary ma swój początek w średniowiecznej Europie zachodniej. Na Górnym Śląsku w połowie XIX w,nastąpiła epoka szybkiej industrializacji i migracji ludności. Zaczęła się kształtować pobożność stanu górniczego,która wyrażała się modlitwą przed i po szychcie ,fundowanych mszach w intencji pomyślnej i bezpiecznej pracy. W cechowniach kopalnianych umieszczano obrazy i figury św. Barbary aby górnicy mogli się pomodlić. Publikowano modlitewniki i śpiewniki dla górników. W dzień św. Barbary ukształtował się zwyczaj gromadzenia się górników w cechowni przed wizerunkiem św Barbary na modlitwę i wspólny przemarsz do kościoła parafialnego.

Po dojściu do władzy w 1933 r Hitlera ,na niemieckiej części Górnego Śląska w cechowniach kopalnianych znikały symbole św. Barbary, które zastąpiono symbolami nazizmu. W Polsce po roku 1945,też próbowano likwidować symbole św Barbary różnymi metodami(przy okazji remontu zamurowywano lub likwidowano). Władze państwowe tradycyjne święto św. Barbary przemianowali na Dzień Górnika,które miało się kojarzyć z akademiami ,zabawami tanecznymi i hucznymi biesiadami. Górnicy świętowali na uroczystych mszach w kościołach parafialnych i religijny oraz stanowy charakter święta kultywowali.

W 1980 roku powstanie Związku Zawodowego Solidarność umożliwiło przywracanie i powstawanie w cechowniach kopalnianych symboli św. Barbary.

FIGURA ŚW. BARBARY W CECHOWNI KOPALNI HALEMBA

30.11.1980 poświęcenie figury św. Barbary. zdjęcie z MLH

 

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 lipca 2018 r BARBÓRKA górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku została wpisana na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Rozwój górnictwa wiąże się z wynalazkiem maszyny parowej. Pierwsza na kontynencie Europy maszyna parowa w 1788 roku zainstalowano w kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Pracowała ona przez 69 lat. Produkcja maszyn parowych spowodowała gwałtowne zapotrzebowanie na węgiel. Nastąpił rozwój hutnictwa i komunikacji.

Skarbnik to duch , który zamieszkiwał podziemia, przede wszystkim kopalnie. Jego zadaniem było strzeżenie naturalnych zasobów ziemi i jej skarbów. Skarbnika była szczególnie ważna dla górników, dla których mógł być zarówno wyrozumiały, jak i okrutny.

Dziękujemy bardzo panu Henrykowi Fic za bardzo ciekawą i z dużą dawką wiedzy o górnictwie prelekcję.

Poprawiony: niedziela, 16 grudnia 2018 14:46
 
Zaproszenie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 06 grudnia 2018 21:20

 

Zaproszenie

 

Związek Górnośląski Koło Halemba zaprasza mieszkańców Halemby i członków na spotkanie w dniu 11 grudnia 2018 roku.(wtorek) do świetlicy Szkoły Podstawowej nr . 24 o godzinie 18.00. Gościem spotkania jest Henryk Fic a temat "O Barbórce, wonglu i skarbniku".

 

 

Poprawiony: czwartek, 06 grudnia 2018 21:51
 
Barbórka 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 27 listopada 2018 21:03

Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom, Pracownikom Kopalni i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami,zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego.

Szczęść Boże!

Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy boło wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby Barbara nad Wami czuwała...
Szczęść Boże Wszystkim górnikom i ich rodzinom


Święto braci górniczej w Halembie ma długą tradycję,a od 1903 roku corocznie odprawiana jest w kościele MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ msza święto w intencji górników. Parafianie już w XIX wieku zakupili figurę św .Barbary,która znajduje się w kościele parafialnym. W 1957 roku zaczęła wydobycie węglą kop. Halemba. W dniu 30 listopada 1980 roku poświęcono figurę św. Barbary w cechowni kopalni. Od 1989 roku górnicza brać rozpoczyna swoje święto gromadząc się w cechowni,by po krótkiej modlitwie do św. Barbary wyruszyć w procesji do kościoła na mszę świętą w ich intencji.

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 lipca 2018 r BARBÓRKA górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku została wpisana na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Starania wielu środowisk związanych z górnictwem a koordynatorem całego przedsięwzięcia było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przyniosły zamierzony efekt. Wpis ten otwiera drogę do starań o wpisanie jej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2019 13:50
Więcej…
 
Spotkanie z Jerzym Ciurlok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 08 listopada 2018 11:07

Zaproszenie na spotkanie autorskie

z Jerzym Ciurlok


Związek Górnośląski Koło Halemba zaprasza mieszkańców Halemby i członków na spotkanie w dniu 13 listopada(wtorek) do Szkoły Podstawowej nr. 24 o godzinie 18.00. Gościem spotkania jest Jerzy Ciurloka tematem historia drukarstwa na Śląsku.

 

PS. Będzie okazja kupić książki Jerzego Ciurloka.

Poprawiony: czwartek, 08 listopada 2018 11:40
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 59