Witamy na stronie koła Halemba Związku Górnośląskiego
Informacja o niedostępnych zdjęciach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 30 stycznia 2020 17:15

 

Informacja o niedostępnych zdjęciach w linkach (tutaj)

 

W 2019 roku wyłączona została usługa Google+ na kontach użytkowników. Zdjęcia w albumach zostały pobrane i są stopniowo udostępniane,wpierw w Małym Leksykonie Halembskim już udostępnione. Prosimy o wyrozumiałość .


Poprawiony: czwartek, 09 kwietnia 2020 21:21
 
Złotą Odznakę Honorową dla Bronisława Wątroby. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:06

 

Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

dla Bronisława Wątroby.

 

Członek naszego koła Bronisław Wątroba został wyróżniony tym zaszczytnym tytułem. Gratulujmy Bronkowi tego wyróżnienia. Jej wręczenie odbyło się na Stacji Biblioteka podczas spotkania "Asocjacja M&B&P-18".

Bronisław Wątroba – Ślązak, rudzianin, halembianin, aktywny animator kultury od nieomal ćwierćwiecza. Współzałożyciel kilku lokalnych stowarzyszeń których celem jest między innymi zachowanie śląskiego dziedzictwa kulturowego w różnorodnych aspektach. Organizator lub współorganizator setek wystaw (ekspozycji) o charakterze edukacyjnym i kulturowym. Śląski twórca, fraszkopisarz, piewca naszego regionu, choć nie tylko. W specyficzny dla siebie sposób, śląską rymowanką i fraszka, stara się łączyć to co górnośląskie z tym co polskie, europejskie, światowe.

Poprawiony: poniedziałek, 27 stycznia 2020 20:37
Więcej…
 
Koncert kolęd PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 06 stycznia 2020 20:37

 

Wspólne kolędowanie z Waldemarem WiśniewskiPod patronatem Związku Górnośląskiego Koło Halemba odbyły się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy,Parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach i Parafii Matki Bożej Różańcowej w Halembie koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu Waldemara Wiśniewskiego. Dziękujemy Waldemarowi Wiśniewski oraz organizatorce koncertów Bożenie Tomasik.

Zdjęcia tutajPoprawiony: piątek, 10 stycznia 2020 20:52
 
Halembska ruchoma stajenka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 27 grudnia 2019 21:38

 

Halembska Ruchoma StajenkaHalembska ruchoma stajenka staje się współczesnym duchowym symbolem Halemby ,bo jest wśród nas już ponad 60 lat,a eksponowana jest w kościele Matki Boskiej Różańcowej. Budowniczym pierwszej ruchomej stajenki w 1950 roku był Ks. proboszcz Józef Garus,którą umieszczono nad głównym ołtarzem. Głównymi postaciami były Święta Rodzina,Trzej Królowie,anioł,trzej pasterze oraz gwiazda z której pulsowały złote promienie. Wszystko zwieńczał łaciński napis „Gloria excelsis Deo”. W dalszych latach uzupełniano i modernizowano ruchomą stajenkę.

W roku milenijnym 1966/67 wprowadzono istotne zmiany w wystroju ruchomej stajenki. Wyeksponowano wiele elementów związanych z rokiem milenijnym takich jak katedra św. Wojciecha, grotę z Najświętszą Marią Maryją Panną jako królową Polski. Obok groty stały figury Papierza Pawła VI,ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w otoczeniu figur w strojach ludowych par Górala i Góralki,Ślązak i Ślązaczka,Krakowiak i Krakowianka, którzy w czasie adoracji panie klękały a panowie zdejmowali czapki. Uzupełnieniem były dwa korowody figur. Jeden korowód przedstawiał świętych w osobach św. Wojciech,św. Jadwiga,św. Jacek,św. Jan Kanty oraz św. Maksymilian Kolbe. Drugi korowód przedstawiał królów polskich reprezentowanych przez Mieszka I,Bolesława Chrobrego, królową Jadwigę, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego na koniu. Całość uświetniały efekty świetlne i oprawa muzyczna z pieśnią Gaude Mater Polonia.Od 1978 roku ruchoma stajenka jest umieszczona w bocznej kaplicy.

Ks. Józef Garus miał wielu pomocników,którzy twórczo uczestniczyli w budowie ruchomych stajenek. Należy wymienić rzeźbiarza z Rybnika Henryka Masorza oraz Jadwigę Hoły,Jana Mzyka,Adolfa Schneidra, Henryka Englera i Gintera Liszki.

Wybudowano sześć ruchomych stajenek,dwie znajdują się w naszej diecezji, Panewnikach i Piekary Śląskich jako całoroczna ekspozycja. Trzy stajenki misyjne znajdują się w Afryce. Dwie w Zambii w placówkach prowadzonych przez halembskiego wikarego ks. Januarego Liberskiego. Trzecia znajduje się w Nowej Gwinei. Ostatnia w Merrillville(USA) w nowo wybudowanym kościele (1983r)przez Ojców Salwatorianów jako dar Polonii Amerykańskiej na 600 lecie Jasnej Góry.

Stajenka w świadomości halembian jest mocno zakorzeniona,dwom pokoleniom już służy.I miło ją pamiętają i licznie odwiedzają.

Nasza ruchoma stajenka czynna będzie w soboty o 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30, w niedziele o 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00.

Film o stajence Macieja Trybek tutaj


Poprawiony: sobota, 28 grudnia 2019 10:36
 
Boże Narodzenie 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 22 grudnia 2019 08:09

 

Boże Narodzenie 2019

 

Stajenka w Kościele Bożego Narodzenia w Halembie II


Poprawiony: sobota, 28 grudnia 2019 10:44
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 59